Psychologička: V kritických okamihoch života niektorí ľudia konajú skratovo (rozhovor)

Ilustračná snímka.
Ilustračná snímka. Zdroj: Shutterstock.com/YuryKara

Psychické problémy ťažia mnohých ľudí a nie každý stihne vyhľadať odbornú pomoc včas. Podľa psychologičky sa niekedy cítia ľudia takí bezmocní, že nevidia východisko zo svojej situácie. Psychologička hovorí, že na niektorých ľuďoch si vieme všimnúť, že prechádzajú ťažkým obdobím, no niektorí svoje problémy skrývajú.

Depresia, úzkosť a strach. Na rodiny dolieha zdražovanie a vysoké účty za energie. Pribúdajú ľudia, ktorí sa musia rozhodovať medzi jedlom či zaplatením faktúr. Prieskum Eurobarometer ešte z apríla minulého roka ukázal, že až 74 percent Slovákov nie je spokojných so svojou životnou situáciou a najčastejšie ich trápia peniaze.

Finančné či iné problémy môžu viesť ľudí k tragickým rozhodnutiam. Psychologička Dagmara Jurikovičová v rozhovore hovorí, že niektorí ľudia sa cítia bezmocní a nevidia cestu von. Vtedy môžu ľudia konať aj skratovo a na základe silných emócií. 

Radí, čo si všímať na našich blízkych, aby sme spozorovali včas, že sa trápia. Hovorí aj to, ako sa snažiť vyrovnať s náročným obdobím a nepodľahnúť úzkostiam.

Spoločnosťou nedávno otriasol prípad v Michalovciach, kde otec zastrelil seba, svoju ženu a dve deti, pretože nezvládal finančnú situáciu. Ide o skratové správanie, alebo niečo také človek dlhodobo plánuje?

O prípade by som musela mať viac informácií, aby som mohla konkrétne odpovedať. Väčšinou však takémuto kroku predchádza sled udalostí. Môžeme napríklad prísť o prácu, čo nás veľmi zasiahne a cítime strach a úzkosť. Tam sa to však ešte nekončí, môžeme zistiť, že nemáme dosť peňazí na nájom a novú prácu stále nenachádzame, to prehĺbi neistotu, nervozitu či úzkosť.

Zároveň sa nám nepodarilo získať peniaze z iných zdrojov, začíname byť zúfalí, možno až depresívni, cítime sa bezmocní a nevidíme žiadnu cestu von. Môže sa potom stať, že sa začneme pohrávať s myšlienkou o skončení života.

Rovnako sa môže v našom živote stať ďalšia udalosť, ktorá nás veľmi zasiahne a vyvolá veľmi silné pocity strach a bezradnosti, napríklad hrozba väzenia či pocit ohrozenia života. Vtedy môžeme konať aj skratovo a na základe silných emócií.

Dá sa vypozorovať na našich blízkych, že sú v takejto vážnej situácii? Vykazujú nejaké „príznaky“, vysielajú signály, že potrebujú pomoc?

Sú ľudia, ktorí sa snažia svoje ťažkosti skrývať. Dôvody môžu byť rôzne, môžu sa napríklad hanbiť za situáciu, do ktorej sa dostali a viniť sa za ňu. Iní majú pocit, že je to ich problém a nechcú tým zaťažovať iných, či byť vnímaní ako slabí, neschopní. Iní sú viac otvorení, dokonca sa nám môže zdať, že sa o inom ani nevedia rozprávať.

Na blízkych si môžeme všimnúť zmeny v správaní, emóciách či na fyzickej úrovni. Napríklad sú nervóznejší a úzkostnejší, zábudlivejší, môžu byť častejšie bez nálady, vyhýbať sa kontaktu s nami, prestanú mať chuť do jedla, či sa začnú prejedať, majú časté bolesti hlavy a podobne.

Prečítajte si tiež:

Majú ľudia v menších mestách dostupných psychológov, ktorí im pomôžu v ťažkých životných situáciách?

S dostupnosťou psychológov či psychoterapeutov to je veľmi individuálne. Aktuálne sledujem, že je nedostatok odborníkov. Na hradeného poisťovňou si ľudia často počkajú niekoľko mesiacov. Je ľahšie dostať sa k odborníkovi na priamu platbu, tu si však treba za každé sedenie zaplatiť. Často však počujem, že aj to je náročné a niekedy kontaktujete aj desať odborníkov, kým vás neodmietnu pre plné kapacity. V menších mestách sa môže stať, že si za odborníkom budete musieť vycestovať.

Pozitívne je, že veľa odborníkov pracuje aj online cez videohovor a existujú rôzne bezplatné telefonické a e-mailové nonstop krízové linky, na ktoré sa dá obrátiť, a vieme dostať aspoň takúto formu podpory.

Prečo sa niekto rozhodne situáciu „riešiť“ radikálne a nehľadá pomoc zvonka?

Často sa stáva, že sa ľudia o pomoc už pokúšali, no zažili odmietnutie a uveria tomu, že pýtať si pomoc nemá zmysel. Niektorí ľudia zároveň môžu mať z rôznych dôvodov ťažkosti pýtať si pomoc. Zároveň sa u klientov stretávam s tým, že majú pocit, že ich situácia je neriešiteľná a nikto iný im nevie pomôcť. Po dlhšom čase môžu začať veriť, že ich situácie je neriešiteľná a už tak bude navždy.

Ak sme sa dostali do zlej finančnej situácie a vieme, že od nás závisí rodina, ako neprepadnúť úzkosti a strachu?

Ak prechádzame ťažkou životnou situáciou, je veľmi dôležité myslieť na to, ako nezostať zaseknutí v kolotoči obáv a stresu. Otázka je teda, čo nám dáva pocit uvoľnenia a stresu? Čo je to „moje“? Môžu to byť prechádzky, kreslenie, hra s deťmi, príjemná spoločnosť, vykričanie sa v lese alebo aute, udieranie do vreca či vankúša. Niektorým z nás veľmi pomáha získať prehľad v danom problém, pozrieť sa na možnosti, alebo sa pripraviť na potenciálny najhorší scenár. 

Prečítajte si tiež:

Ako sa o zlej finančnej situácii rozprávať s deťmi?

Tu je dôležité hovoriť s deťmi vzhľadom na ich vek a schopnosti porozumieť situácii. Deti veľmi intenzívne vnímajú atmosféru v rodine a cítia, ak sa niečo deje. Zbytočne ich strašiť a predstavovať im naše najhoršie scenáre a detaily toho, čo sa stalo. Zároveň je však dôležité, aby dostali nejaké informácie a nedomýšľali si.

Ak teda máme finančné ťažkosti, môžeme napríklad deťom vysvetliť, že si teraz nevieme niektoré veci dovoliť a hovoriť s nimi, ako nás to ovplyvní a čo pre to môžu spolu robiť. Napríklad vypínať svetlo, nenechať tiecť vodu. Získanie pocitu kontroly nad časťou financií býva často veľmi dobrý pomocník pri silných pocitoch bezmocnosti.

Budú vzhľadom na súčasnú ekonomickú krízu pribúdať ľudia s úzkosťami a stresom z financií?

Mne osobne klienti s týmito ťažkosťami nepribúdajú, ale téma úzkostí a stresu neustále narastá od čias COVID-u. Ekonomická situácia teraz asi v prvom rade a najviac zasiahla ľudí s nižším príjmom. 

Pozrite si reportáž o tom, ako pandémia zhoršila naše duševné zdravie (22. 4. 2022):

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Zdravie

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.