Každé piate dieťa sexuálne obťažujú. No ony o tom mlčia

Týrané dieťa
Zdroj: Internet

Ak neprehovoria do desiatich rokov od činu, nikoho nepotrestajú

Šokujúce čísla. Skúsenosti so sexuálnym zneužívaním môže mať podľa odhadov v priemere každé piate dieťa. Mnohé z nich sa odvážia prehovoriť o svojej traume až po rokoch. V niektorých prípadoch to už ale môže byť neskoro a násilníci ostanú chodiť po slobode.

Podľa odhadov sexuálne zneužívanie hrozí každému šiestemu chlapcovi a dokonca až štvrtine dievčat. Na Slovensku je podľa prieskumu zneužívané každé desiate dieťa. Podľa analytika ich však môže byť reálne omnoho viac.

Pôžička Cetelem: výsledok posúdenia do 10 minút. Klikajte tu.

„Dve percentá detí uviedlo, že bolo zo strany dospelého nútené niekedy k pohlavnému styku," povedal nám Milan Fico z Inštitútu pre výskum práce a rodiny.

Najväčšiu traumu deťom pritom môže spôsobovať skutočnosť, že sa násilia nedopúšťajú cudzí ľudia, ale obvykle ich blízki. „Sú to strýkovia, blízki priatelia rodičov, ľudia, ktorí sú napríklad poverené starať sa o tie deti," tvrdí Janka Šípošová zo združenia Pomoc obetiam násilia.


Fico dodal, že deti, ktoré boli vystavené sexuálnemu násiliu veľmi často uvádzali, že sa tak deje pod vplyvom alkoholu. Vraj opakovane a ten vek prvej konfrontácie najčastejšie uvádzali 13 rokov.

Potrestať násilníkov však nie je jednoduché. Na Slovensku platí premlčacia lehota 10 rokov. Pokiaľ dieťa zneužívané v 11 rokov za túto dobu neprehovorí, vinník sa môže trestu vyhnúť. Mladšie deti majú po 18-tke ešte tri roky.

V praxi to však obvykle nestačí. Adoptívna dcéra režiséra Woodyho Allena prehovorila o údajnom znásilnení po vyše 20 rokoch. Vláda však dnes žiadnu zmenu nepripravuje. Mnohé deti sa tak budú musieť aj naďalej pozerať na to, ako ich násilníci pokojne chodia po slobode.


BRATISLAVA/Viktor Serebryakov

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

Dôležité udalosti