Na Slovensko dorazili nové vakcíny proti covidu. Očkovať sa môžu už aj deti od šesť mesiacov

Očkovanie 5 až 11-ročných detí v Detskej fakultnej nemocnici v Košiciach.
Očkovanie 5 až 11-ročných detí v Detskej fakultnej nemocnici v Košiciach. Zdroj: TASR/František Iván

Na Slovensko dorazili nové vakcíny proti COVID-19. K dispozícii sú od výrobcov Sanofi Pasteur, Moderna a Pfizer/BionTech.  Ako posilňujúca dávka pre ľudí nad 18 rokov je prístupná vakcína VidPrevtyn Beta od spoločnosti Sanofi Pasteur a Spikevax bivalent Original/Omicron BA.4-5.

Pre deti od päť do 11 rokov sú nakúpené ako prvá posilňujúca dávka vakcíny Comirnaty Original/Omicron BA.4-5.

Očkovať sa môžu už aj dojčatá a deti vo veku od šesť mesiacov až štyri roky. Dostať môžu len základnú očkovaciu schému.

Očkovanie bude spustené od pondelka 30. januára vo vybraných vakcinačných centrách. Prihlásiť sa bude možné cez stránku korona.gov.sk od 26. januára. Prísť na očkovanie je možné aj bez predchádzajúcej registrácie. Zoznam vakcinačných centier nájdete na tomto odkaze.

Prečítajte si tiež:

Rezort zdravotníctva pripomína, že vakcíny prispôsobené omikronu môžu byť podané len ako booster dávka. Človek už teda musí mať absolvované prvé dve dávky očkovania.

„Vakcína Comirnaty pre dojčatá a deti vo veku od 6 mesiacov až 4 roky bude dostupná iba ako základná očkovacia schéma v podobe troch dávok. Druhá dávka sa odporúča aplikovať 3 týždne po prvej dávke, tretia dávka minimálne 8 týždňov po druhej dávke,“ priblížilo ministerstvo.

Odborníci dodávajú, že očkovanie je najúčinnejším nástrojom proti ochoreniu COVID-19 a každému je poskytnuté bezplatne. Očkovaní majú výrazne menšie komplikácie a ľahší priebeh ochorenia po nakazení novým koronavírusom. 

Pozrite si reportáž o záujme o očkovanie v lete minulého roka (27. 7. 2022):

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Zdravie

Dôležité udalosti