Domáce

Tejto krásnej krajine hrozí bankrot

PORTORICO.jpg

Je pridružená k USA.

Portoriko, pridružený štát USA v karibskom súostroví Malé Antily, nakopil dlh 70 miliárd USD (51,57 miliardy eur). Dosiahol už na takmer 70 % jeho hrubého domáceho produktu. 

Výkonnosť ostrovnej ekonomiky však od roku 2006 nepretržite klesá. Nemecký manager magazin na internetovej stránke teraz uvádza, že ostrov, ktorého obyvatelia v referende v roku 2012 schválili vstup do USA, mali by stať ich 51. členom, je na pokraji finančného kolapsu. Jeho investori totiž už neveria tomu, že Portoriko dokáže platiť úroky z úverov.

Ľudia odchádzajú z Portorika

Agentúra Standard & Poor's znížila bonitu ostrova zo stupňa BBB- na BB+, čím signalizuje, že návratnosť požičaných peňazí je silno ohrozená. Guvernér Alejandro García Padilla nariadil v stredu (5. 2.) nové úsporné opatrenia.

Všetky úrady, okrem škôl, musia tohtoročný rozpočet znížiť o 2 %. Navyše treba zredukovať výdavky o ďalších 170 miliónov USD. Guvernér vyjadril presvedčenie, že vzhľadom na naliehavosť úlohy jeho návrh poslanci schvália.

Nezamestnanosť v Portoriku dosiahla 15 % a každý rok prichádza o 1 % obyvateľov hlavne v dôsledku silného vysťahovalectva.

Portoriko by dokázalo splácať úroky iba v prípade, keby jeho ekonomika rástla. K tomu však nedochádza a nádej nie je ani na obzore.

Ostrov sa nemôže dostať zo situácie. Všetky východiská preň sú zahatané. Paragrafy o ochrane podnikateľských subjektov pred veriteľmi sa na Portoriko ako územie mimo USA nevzťahujú. Nedá sa očakávať ani priama pomoc z Washingtonu, veď ju od neho nedostal ani bankrotujúci Detroit.

Finančný bloger Reuters Felix Salmon poradil vedeniu ostrova ako východisko štátny bankrot. Portoriko by malo s Washingtonom rokovať o legálnej reštrukturalizácii svojho dlhu.
Portoriko má rozlohu vyše 9100 kilometrov štvorcových a asi 4 milióny obyvateľov.

SAN JUAN/TASR

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.