Domáce

Nad Slovenskom sa zmráka. Čoraz rýchlejšie

Mraky nad Tatrami
Zdroj: TASR

Číha to však aj na ďalších.

Nie je to tak dávno, čo vláda Roberta Fica (Smer-SD) rozhodla o postupnom odďaľovaní nástupu do dôchodku - každý rok asi o 50 dní - a už je na obzore ďalšia bolestivá zmena. Kabinet zvažuje výrazne predĺžiť dobu povinne odpracovaných rokov, upozornil denník Pravda.

„Ak chceme nielen udržať dôchodkový systém, ale aj zvýšiť spravodlivosť a motiváciu ľudí pracovať, bude treba do budúcnosti uvažovať o postupnom navýšení tohto parametra. Len sa tým priblížime k porovnateľným krajinám,“ pripustil štátny tajomník ministerstva práce Jozef Burian zo Smeru.

Zo súčasných 15 rokov by sa limit mohol zvýšiť až na dvojnásobok.

Niečo robiť musímeDôvodom na sprísnenie penzijných podmienok je údajne to, že niektorí poberajú dôchodok viac rokov, než strávili v práci - hoci zvyčajne veľmi nízky.

Skupina dôchodcov sa navyše rozrastá - blížime sa k miliónu.

A hoci v najbližšom desaťročí by ľudia odchádzajúci do penzie  teoreticky mohli uvoľňovať pracovné miesta pre nezamestnaných - pričom práve nezamestnanosť je hlavnou príčinou, prečo si mnohí Slováci nemôžu cez odvody našetriť na dôchodok - v dlhodobejšom horizonte spôsobí nárat penzistov vážne ekonomické ťažkosti.

Smer-SD pritom oslabil sporenie na budúce dôchodky v druhom penzijnom pilieri (aj keď skeptici poukazujú na to, že v súčasnej neistej ekonomickej situácii je aj II. pilier veľmi rizikový a zmysel by mal len v prípade, že budeme nakupovať dlhopisy štátov, ktoré nemajú demografické problémy - čo sú zväčša chudobné krajiny).

Číha to aj na inýchPodobné problémy ako Slovensko majú aj mnohí ďalší - odchod do penzie odsúvali v Španielsku či Francúzsku.

Aj nedávno hlásené zníženie vekovej hranice v Nemecku má háčik - bude sa to vzťahovať na ľudí, ktorí odpracujú minimálne 45 rokov.

Pre každého a na čokoľvek! Rýchle a dostupné pôžičky. Klikajte tu.

Zdroj: TASR


BRATISLAVA/ TVNOVINY.sk

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

Dôležité udalosti