V Martine sú nespokojní s optimalizáciou nemocníc. Námietky má vedenie aj lekárska fakulta

Video televízie Markíza sa automaticky prehrá po krátkej reklame.

Nie je to len otázka reputácie. Univerzitná nemocnica v Martine (UNM) sa dostala v optimalizácii siete nemocníc do tretej kategórie. S ňou úzko previazaná lekárska fakulta v tom vidí problém aj pri výučbe medikov.

Nemocnica upozorňuje, že takto bude aj pre pacienta náročnejšie dostať sa k špičkovej zdravotnej starostlivosti. 

Ministerstvo nesúhlasí

Univerzitná nemocnica v Martine má na jednom mieste zastúpené všetky medicínske odbory a vie tak pacientovi poskytnúť komplexnú zdravotnú starostlivosť naprieč špecializáciami. Po novom to tak nemusí byť. 

„Zaradenie nemocnice do určitej kategórie má s reputáciou veľmi veľa spoločného. Vypovedá to o kvalitách tej nemocnice, o úrovni nemocnice, o vybavenosti aj o rozsahu starostlivosti, akú poskytuje,“ uviedol námestník riaditeľa UNM Dalibor Murgaš.

Ministerstvo zdravotníctva, ktoré optimalizáciu prinieslo, oponuje.  

„Samotná úroveň nemocnice nehovorí nič o kvalite starostlivosti, povesti či prestíži nemocnice. Číslo úrovne hovorí len o tom, aké programy musí nemocnica poskytovať,“ povedala hovorkyňa ministerstva zdravotníctva Petra Lániková.

Sever bez koncovej nemocnice 

Predbežnú kategorizáciu dávali dokopy analytici z údajov nemocníc či zdravotných poisťovní. Univerzitné nemocnice však podľa tej martinskej patria všade vo svete k najšpičkovejším pracoviskám. 

„Dnešná koncepcia optimalizácie siete počíta s tromi koncovými nemocnicami a to sú všetky na južnej časti Slovenska, čiže sever ostane bez koncovej nemocnice,“ povedal Murgaš.

Prečítajte si tiež:

Ozvala sa aj fakulta

V Martine sa vzdelávajú na lekárskej fakulte aj mnohí medici. Domáci i zahraniční. Primátor mesta chce apelovať na ministerstvo aj na vládu aby sa zaradenie nemocnice zmenilo. 

„Keď sa jediná nemocnica, ktorá robí pregraduálnu aj postgraduálnu vzdelávaciu činnosť zaradila medzi treťotriedne nemocnice, ja si myslím, že sa stal niekde omyl,“ uviedol primátor Ján Danko. 

Kritické hlasy smerom k optimalizácii zaznievajú aj z lekárskej fakulty. Študenti medicíny bytostne odkázaní na prax a prácu s pacientom by po zmene prišli o mnohé možnosti. 

„Medici, ktorí potrebujú vidieť široký diapazón vyšetrení a zákrokov budú o toto ukrátení. Takisto sa obávam, že to množstvo financií, ktoré pritečie do martinskej univerzitnej nemocnice bude menšie a to môže mať samozrejme ďalšie dôsledky,“ skonštatovala dekanka Jesseniovej lekárskej fakulty UK Andrea Čalkovská.

Zmeny nie sú konečné 

„Nebudeme môcť operovať pacientov s nádormi pečene, nádormi pankreasu, mozgu, onkologické gynekologické pacientky, ktoré k nám prichádzajú z celého Slovenska,“ priblížil Murgaš.

Ministerstvo vraví, že zmeny, ktoré optimalizácia prináša, nie sú konečné a majú byť v prospech pacienta.

„Každý rok do apríla môže každá nemocnica podať žiadosť o zaradenie alebo preradenie, samozrejme musí splniť stanovené kritériá,“ upresnila Lániková.

„My sme stále optimisti a veríme, že kompetentní prehodnotia toto svoje rozhodnutie,“ uzavrel Murgaš. 

Viac sa dozviete v priloženej reportáži vyššie.

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Zdravotníctvo

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.