Mama s dcérou si nevedia dať rady. Čakali sedem mesiacov, no opatrovateľský príspevok im neschválili

Video televízie Markíza sa automaticky prehrá po krátkej reklame.

Z práce odišla predčasne. Pani Andrea sa stará o chorú mamu, no opatrovateľský príspevok jej neschválili. Jeho vybavovanie pritom trvalo dlhých sedem mesiacov.  

Helena Bodnárová má 65 rokov. Po cievnej príhode je už osem rokov na invalidnom dôchodku a postupne jej pribúdali ďalšie diagnózy. Opisuje, že má problémy s hlavou aj s rukami.

„Ohluchla na ľavé ucho, má degeneratívne ochorenie chrbtice,“ hovorí jej dcéra Andrea Kazimírová.

Stav sa jej zhoršil po manželovej smrti. Sama sa o seba nedokázala postarať, dcéra preto dala v práci výpoveď, aby mohla byť s ňou. „Ja jej varím, periem, upratujem, musím jej dávkovať lieky,“ približuje Andrea. Jej mama tvrdí, že ak by nemala dcéru, nemala by nič.

Prečítajte si tiež:

Pôjde aj na súd

Ešte v máji minulého roka na úrade práce požiadala o opatrovateľský príspevok. Rozhodnutie jej prišlo až teraz, keď sme sa začali o jej prípad zaujímať. Invalidnej dôchodkyni uznali len druhý zo šiestich stupňov odkázanosti na pomoc iného. 

„V zmysle zákona o peňažných príspevkoch na kompenzáciu ťažkého zdravotného postihnutia je fyzická osoba s ŤZP odkázaná na opatrovanie, ak stupeň jej odkázanosti na pomoc inej fyzickej osoby je V alebo VI,“ vysvetľuje Marianna Šebová z Ústredia práce sociálnych vecí a rodiny.

„Neboli sme predvolané, nikto sa tu nebol pozrieť, ako ona funguje, či dokáže alebo nedokáže,“ hovorí Andrea.

Podľa posudkového lekára nepotrebuje celodennú opateru. Nárok má len na opatrovateľku, ktorú by jej mohla zabezpečiť obec.  

„U nás je stanovený minimálny úväzok na jeden a pol hodiny denne. Nezaručujeme však, že takúto silu nájdeme,“ tvrdí starosta obce Drienica Igor Birčák.

Andrea ale hovorí, že jej mama je na ňu naviazaná. Ak by k nej prišiel cudzí človek, myslí si, že by to pre ňu bolo horšie.

Pani Andrea sa voči rozhodnutiu odvolá a bude žiadať ďalšie odborné vyšetrenia. Zdravotný stav jej mamy sa vraj zhoršil a doma ju samu celý deň nechať nemôže. Ochotná je ísť situáciu riešiť aj na súd.

Viac sa dozviete v priloženej reportáži vyššie.

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Sociálne veci

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.