Vysoké školy čaká náročná skúška. Musia presvedčiť, že môžu vzdelávať

Video televízie Markíza sa automaticky prehrá po krátkej reklame.

Vysoké školy čaká náročná skúška. Začal sa proces akreditácie, aká tu ešte nebola. Musia presvedčiť, že majú na to, aby vzdelávali študentov.  

Experti preveria, ako univerzity strážia kvalitu vyučujúcich alebo či sa dokážu vysporiadať s plagiátormi.

Rušenie slabých škôl ale nečakajte, každá dostane šancu na nápravu.

Žiadosť podali všetky 

Skupinku študentov sme stretli, keď čakali na skúšku. Opísali nám, čo by sa malo v škole zlepšiť. Chceli viac praxe, skúsenejších pedagógov aj lepšie internáty.

Aj toto ovplyvňuje kvalitu a meno školy. Ak chce univerzita prejsť akreditáciou, musí mať dostatok pedagógov, vybavenie, aj páky na riešenie problémov vo vlastnom systéme.    

Žiadosť o akreditáciu podalo všetkých 33 vysokých škôl. Najskôr museli upraviť štúdium podľa európskych štandardov, upratovali aj v programoch. 

Na košickej univerzite to trvalo takmer rok.

 „My sme to spravili tak, že sme zrušili študijné programy, o ktoré nebol záujem alebo sa neotvárali, tým pádom sme mali dostatok pedagógov,“ povedal prorektor.

Prečítajte si tiež:

Dozerať budú odborníci, zamestnávatelia aj študenti 

To, ako si vysoké školy nastavili kritériá kvality, preveria pracovné skupiny. Okrem odborníkov v nich budú zástupcovia zamestnávateľov aj vysokoškoláci.

Experti aj zo zahraničia navštívia fakulty osobne. Dôležité je, aby pravidlá neboli len formálne na papieri. Pýtať sa budú aj na riešenie problémov študentov. Tí sa sťažujú na sexuálne obťažovanie či odpísané diplomovky.  

Overovanie, či školy dokážu ustrážiť kvalitu, potrvá minimálne rok. Na konci by mala byť akási pečiatka kvality, že štúdium, ktoré ponúkajú, zodpovedá štandardom. Kto niečo nezvládne, dostane šancu na nápravu.

Viac sa dozviete v priloženej reportáži vyššie.

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Školstvo

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.