Viete, ako požiadať o pomoc? Riaďte sa týmito pokynmi

zachrankyweb_jpg_bez_watermarku_1.jpg
Zdroj: TV Markíza

Operátor postihnutého nevidí, rozhoduje sa na základe informácií, ktoré dostane od vás.

Vyše 600-tisíc hovorov. Toľkokrát za rok zdvihli záchranári telefón, aby niekomu na druhej strane linky pomohli. Viete, čo všetko potrebujú vedieť, aby sa rozhodli správne a vedeli vám pomôcť? Zisťovali sme priamo na operačnom stredisku záchrannej zdravotnej služby.

Na každom operačnom stredisku je sedem až osem operátorov. Okrem nich aj supervízor. Práve s ním sa môže záchranár v sporných prípadoch radiť. Celých 24 hodín je na linke aj lekár.

Drvivá väčšina operátorov má vysokoškolské zdravotnícke vzdelanie a mnohí z nich pracovali priamo v teréne. Skúsenosti so záchranou života majú dosť. Každý rok majú školenia, ktoré sú zamerané na rozpoznanie život ohrozujúcich stavov.

Viete, ako správne požiadať o pomoc?

Najskôr musíte povedať, kde sa nachádzate, čo postihnutého trápi, či je pri vedomí a dýcha. Ako dlho má problémy, prípadne aké lieky užíva. Na základe týchto zistených informácií sa ďalej rozhoduje, či je potrebné vydať pokyn na zásah ZZS.

Ak vás trápi zdravotný problém už dlhšie, neodkladajte návštevu lekára - odborníka. Pretože ak zavoláte záchranku až po niekoľkých hodinách, alebo dňoch, môže to mať fatálne následky.

Každý jeden volajúci je upozorňovaný na to, že ak sa akýmkoľvek spôsobom zmení zdravotný stav, je potrebné naspäť sa obrátiť na číslo 155, aby lekári ďalej vedeli postihnutú osobu riešiť, ale už na základe aktuálneho novovzniknutého problému.

Práve ten, kto o pomoc žiada, je očami a ušami záchranára. Operátor postihnutého nevidí, rozhoduje sa na základe informácií, ktoré dostane od vás.


BRATISLAVA/TV Markíza

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Záchranka

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.