Zdravotná starostlivosť už nemôže byť zadarmo. Zisťovali sme, či bude platenie u lekárov štandardom

Video televízie Markíza sa automaticky prehrá po krátkej reklame.

Podfinancovaný ambulantný sektor a prudký nárast výdavkov v ambulanciách. Slovenskí pacienti si teraz oveľa viac ako predtým uvedomujú, že zdravotná starostlivosť už viac nie je a ani nemôže byť zadarmo. Zisťovali sme, či bude platenie u lekárov v budúcnosti štandardom.

Intenzívnu poplatkovú debatu rozpútal krok bratislavskej lekárky, ktorá, aby nemusela zatvoriť ambulanciu, začala od pacientov vyberať poplatok od 10 do 20 eur.

„Platby od poisťovní sa nemenia, ostatné náklady išli hore. Nikto s tým nič nerobí, ale ja tie faktúry musím splácať,“ povedala na rovinu kardiologička Katarína Kováčová.

Prečítajte si tiež:

Ambulancie nedostali kompenzácie od štátu

Poplatok vyberať môže. Má ho uvedený v cenníku, nepýta peniaze za niečo, čo hradí poisťovňa a nepodmieňuje ním ani poskytnutie zdravotnej starostlivosti. 

Pripomeňme, že ambulantný sektor stále nevie, kedy a či vôbec ho štát dofinancuje. Podľa lekárov treba aktuálne iba na stabilizáciu 300 miliónov eur. Isté majú zatiaľ iba peniaze na kompenzáciu cien energií. Tie si však delia s nemocnicami a stačiť im to tak vraj nebude.

„Ak to prerátame počtom ambulancií, tak je to približne 200 eur na ambulanciu,“ hovorí Jaroslava Orosová zo Zväzu ambulantných poskytovateľov.

Všeobecný lekár a prezident Asociácie súkromných lekárov Marián Šóth dodal, že pokračujú v zmluvách so zdravotnými poisťovňami a od pacientov vyberajú len to, čo im štát nedal. Pohybuje sa to od dvoch do 10 eur.

Niektoré ambulancie sa už nedokážu uživiť a zatvárajú. Bude ich vraj pribúdať.

Analytik hovorí o dvoch spôsoboch, ako získať viac peňazí. Tých bude podľa neho systém potrebovať v budúcnosti ešte viac.

„Jeden je spoluúčasť pacientov, druhý je cez štát, lenže poisťovne majú peniaze z odvodov, takže by to znamenalo vyššie odvody,“ vysvetľuje zdravotnícky analytik z INESS Martin Vlachynský.

Prečítajte si tiež:

Radšej poplatky ako vyššie odvody

Medzi ľuďmi robili prieskum. Ochota spoluúčasti, teda regulovaných poplatkov, bola väčšia ako vyššie odvody. Vo vyspelých zdravotných systémoch je spoluúčasť pacienta štandardom.

„Napríklad, ak za rok dosiahnete platby za 100-200 eur, tak od toho momentu už poplatky neplatíte, toto pomôže uchrániť najrizikovejšie skupiny,“ dodáva Vlachynský.

Rezort zdravotníctva nateraz debatu o spoluúčasti otvoriť neplánuje a nie je tak ani na programe dňa. Téma si podľa ministerstva vyžaduje širokú diskusiu aj legislatívne zmeny. 

Viac sa dozviete v priloženej reportáži vyššie.

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Zdravotníctvo

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.