KDH kritizuje Matovičov nápad: Zabetónovať volebný systém a jeden volebný obvod je neakceptovateľné

KDH kritizuje Matovičov nápad: Zabetónovať volebný systém a jeden volebný obvod je neakceptovateľné
Zdroj: TASR/Milan Kapusta

Podmieňovať predčasné parlamentné voľby zachovaním súčasného volebného zákona je pre mimoparlamentné KDH neakceptovateľné.

Zabetónovanie volebného systému a jedného volebného obvodu považuje hnutie za posilnenie postavenia „strán jedného muža" a posilnenie bratislavského centralizmu.

Z celého Slovenska

KDH to považuje za zlú správu pre rovnomerné zastúpenie poslancov z jednotlivých krajov v Národnej rade (NR) SR a pre politickú kultúru. Pripomenulo, že vyše 40 percent všetkých poslancov NR SR pochádza z Bratislavského kraja.

„Zo strán Sme rodina a SaS je z Bratislavského kraja dokonca viac ako 75 percent poslancov. Preto je očividné, že návrh OĽANO na ponechanie jedného volebného obvodu podporili aj tieto politické strany," uviedli predstavitelia hnutia v stanovisku, ktoré TASR zaslala hovorkyňa Lenka Halamová.

Hnutie zároveň tvrdí, že pri jedinom volebnom obvode strana nemusí prihliadať na to, aby na kandidátku vybrala ľudí rovnomerne z celého Slovenska.

To podľa nich viac vyhovuje stranám s malým počtom členov, ktoré nemajú dobré zastúpenie v regiónoch. Hnutie presadzuje zmenu na osem volebných obvodov kopírujúcich samosprávne kraje.

Prečítajte si tiež:

Podmienka OĽANO

„Jeden volebný systém na Slovensku vymyslel Mečiar, aby sa udržal pri moci. A teraz sa tento menej demokratický a menej férový systém snaží silou mocou udržať aj končiaca vládna koalícia," dodalo KDH.

Podmienkou OĽANO na dohode o predčasných voľbách bolo, aby sa volebný systém mohol meniť len 90 hlasmi poslancov, nie 76.

Kompromisný pozmeňujúci návrh bývalej štvorkoalície k novele Ústavy SR, o ktorom rokuje parlament, obsahuje zakotvenie princípu pomerného zastúpenia volebného systému a jedného volebného obvodu pre voľby do NR SR do ústavy. Viac sa dozviete v reportáži z Televíznych novín:

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Politika

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.