Múzeum Andyho Warhola je v dezolátnom stave. Namiesto obrazov, „vystavajú“ vedrá s vodou

Video televízie Markíza sa automaticky prehrá po krátkej reklame.

Patria medzi najžiadanejšie obrazy sveta, museli ich však skryť v depozitároch. Do jediného európskeho múzea Andyho Warhola v Medzilaborciach zateká. Jeho časť pre verejnosť uzavreli, vyzerá to tam skôr ako na cintoríne vedier, než v múzeu kráľa popartu. 

Do múzea začalo zatekať po oteplení a prudkom topení sa snehu. Voda nestekala po stenách, ale do voľného priestoru.   „Okamžite sme stiahli všetky obrazy z tejto expozície do depozitu, kde je vhodná vlhkosť, kde je vhodná teplota, kde sú v bezpečí a sú strážené,“ vysvetlil riaditeľ Múzea Andyho Warhola Martin Cubjak.

No a kým mimoriadne cenné obrazy putovali do depozitu, priestory hlavnej expozície zaplnili vedrá a všetky nádoby, ktoré v múzeu mali. 

„Technik a náš výstavník vymysleli rôzne odkvapkávajúce systémy, aby sa čo najmenej poškodila drevená podlaha, ktorú tu máme,“ opísal situáciu Cubjak.

Väčšinu diel Andyho Warhola za dvadsať miliónov eur teraz verejnosť neuvidí. Zopár ich ale predsa len vystavili v iných priestoroch múzea. 

Prečítajte si tiež:

Návštevníkom sprístupnili len časť múzea. Znížili preto vstupné o polovicu. Pracovníci priebežne zlievajú natečenú vodu, vedenie spolu s prešovskou župou hľadá riešenie, ako ďalej. 

Od roku 2019 sa skloňuje komplexná modernizácia múzea. Ešte vláda Petra Pellegriniho na to schválila vyše sedem miliónov eur. Šesť miliónov už má župa na svojom účte, no projekt aj kvôli drahším cenám materiálov ukázal potrebu viac než dvanástich miliónov eur. 

„Vzhľadom na uvedené skutočnosti a s cieľom zabezpečiť hospodárnosť, efektívnosť a účelnosť pri použití verejných prostriedkov Ministerstvo financií SR navrhlo zrušenie daného uznesenia. Naším cieľom je, aby o ňom vláda rozhodla čo najskôr,“ uviedla hovorkyňa rezortu financií Michaela Lovásová.

Prešovská župa rokuje s viacerými predstaviteľmi vlády, aby prijala uznesenie, ktorým štát navýši svoj príspevok na investíciu. Kraj bez pomoci štátu nenájde v rozpočte peniaze na opravu múzea.

Na rekonštrukciu teraz čaká nielen strecha v havarijnom stave, ale i celá zastaralá budova múzea.

Viac sa dozviete v priloženej reportáži vyššie.

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Kultúra

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.