Mierna zima prebudila medvede. Šelmy videli na Liptove aj v Podpoľaní

Video televízie Markíza sa automaticky prehrá po krátkej reklame.

Medvede i neobvyklá aktivita vo včelích úľoch. Zima je stále netradičná. Hoci severnejšie máme sneh, teploty, ktoré aj v noci ledva klesnú pod nulu, pomýlili aj medvede v okolí Ružomberka. Stretli ich aj na obľúbených turistických trasách neďaleko mesta. 

Pri kalvárii nad Ružomberkom zbadal bežec medveďa. Aj primátor mal šťastie cestou na obľúbené Malinô Brdo. 

„Ja som si všimol, že to je medvedica s mladými, možno dvoj-trojročnými. Ostali sme vyľakaní aj s priateľmi a rozbehli sme sa,“ opísal situáciu primátor Ružomberka Ľubomír Kubáň.

Je príliš teplo a nižšie zimujúce medvede sa hýbu v blízkosti svojich brlohov.  

„Nie je to len tu na Liptove, kolega bol v Podpoľaní v sobotu a zmonitoroval až 11 prebudených medveďov,“ hovorí Miroslav Saniga z Ústav ekológie lesa SAV. 

Viaceré okrajové časti Ružomberka sú v priamom dotyku s lesmi. S medveďmi v nich majú bohaté skúsenosti, no nie sú zvyknutí dávať si na ne pozor aj v zime. 

Prečítajte si tiež:

Vo vyšších polohách zrejme medvede zaľahnú a budú odpočívať. Kým sa však výrazne neochladí, buďte v lesoch obozretní.

Zle zimujú aj včely. Môže to skončiť katastrofou

Mierna zima nerobí problémy len veľkým medveďom, ale aj malým včelám. Teplé poludňajšie slnko sa opiera do úľov Jána Bontu. Reakcia zvnútra je takmer okamžitá.

„Vidíte, že včielky sa začínajú prebúdzať. Otázne ešte je, aký bude ďalší vývoj,“ hovorí včelár Ján Bonta. Včely zimujú v chumáči, vďaka ktorému si vyrábajú teplo.

„V teplej zime nevedia vytvoriť dostatočne veľký chumáč s dostatočne veľkou kôrou, zvyšuje sa spotreba zásob a to môže mať katastrofálne následky na zimujúce včelstvo. Začnú kadiť v úli a včelstvo zahynie na úplavicu,“ vysvetľuje riaditeľ včelárskej školy v Banskej Bystrici Pavel Fiľo.

Prečítajte si tiež:

Nazreli sme do piatich úľov. V štyroch z nich bol včelí strapec nejednotný. Včelstvo zimuje veľmi zle. Mierne počasie včely zmiatlo. Včelári dúfajú, že to nepovedie ku katastrofe.

„Najhoršie by bolo to, keby teraz nastala zima, ochladenie a včely by opustili zásoby a uhynuli by,“ varuje Bonta.

Viac sa dozviete v priloženej reportáži vyššie.

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Životné prostredie

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.