Adamovi daroval obličku otec s inou krvnou skupinou. Unikátna operácia posúva slovenskú medicínu

Video televízie Markíza sa automaticky prehrá po krátkej reklame.

Unikátna operácia prvýkrát na Slovensku. Pacientovi transplantovali obličku od živého darcu s inou krvnou skupinou. Podľa lekárov je to nádej aj pre ďalších čakateľov, ktorí sa nevedia dostať k orgánom. Takéto operácie doteraz robili iba v zahraničí.

Dvadsaťšesťročný Adam zo začiatku pociťoval iba únavu a mal problémy s krvným tlakom. Neskôr zistil, že má nevyliečiteľnú chorobu, ktorá sa skôr či neskôr skončí transplantáciou obličky. „Preto som aj prestal robiť nočnú prácu, až nakoniec som išiel na PN-ku, pretože som nezvládal ani cez deň pracovať, bol som veľmi unavený a neskôr som začal chodiť na dialýzu, pri ktorej sa práca rušňovodiča nedá vykonávať,“ povedal nám Adam Danek.

Krvná skupina proces skomplikovala

Na darcu orgánu čakal pol roka. Čakanie bolo o to dlhšie, pretože má krvnú skupinu 0.

„Krvná skupina 0 môže dostať za normálnych okolností bez špeciálnej prípravy iba obličku od darcu s krvnou skupinou 0. Títo dlhšie čakajú aj na obličku od mŕtveho darcu,“ povedala zástupkyňa prednostu Urologickej kliniky pre transplantácie obličiek Zuzana Žilinská.

Odborníci z Transplantačného centra na bratislavských Kramároch urobili takzvanú ABO inkompatibilnú transplantáciu obličky. Orgán Adamovi daroval otec, aj keď má inú krvnú skupinu. Takúto operáciu vykonali na Slovensku prvýkrát.

„Neteší to žiadneho rodiča, ktorý sa musí pozerať na dieťa, ktoré má takéto zdravotné obmedzenia. Kto má dieťa, ten to pochopí. Niet nad čím uvažovať. Keď môžem pomôcť, pomôžem,“ povedal darca obličky Adamov otec.

Prečítajte si tiež:

Darca aj príjemca sa museli na operáciu niekoľko týždňov pripravovať a prejsť viacerými testami. Adam má za sebou špeciálnu metódu liečby.

„Z krvi sa separuje iba plazma, ktorá je nositeľkou protilátok, aby sa čo najúčinnejšie odstránili protilátky z plazmy, ktoré sú tie nežiadúce a potrebujeme ich znížiť na prijateľnú úroveň,“ opísala prípravu Žilinská.

„Robíme to takým spôsobom, aby sme čo najmenej poškodili darcu tohto orgánu. Je to zdravý človek, ktorý prišiel dobrovoľne darovať kus seba a podstúpiť operáciu,“ hovorí hlavný operatér Ján Breza.

Krok vpred pre transplantológiu

„Čím viac pacientov odtransplantujeme od živých darcov, tým rýchlejšie sa dostanú k transplantácii od mŕtveho darcu tí, ktorí živého darcu nemajú, a teda čakajú na obličku. Takto môže napríklad darovať obličku darca s krvnou skupinou B príjemcovi s krvnou skupinou A. Tie možnosti sú tam rôzne,“ priblížila Žilinská.

Operácia podľa lekárov posúva transplantológiu na Slovensku dopredu a zvýši dostupnosť transplantácie obličiek od živých darcov.

Viac sa dozviete v priloženej reportáži vyššie.

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Zdravie

Dôležité udalosti