VIDEO: Dušan Dědeček zostáva vo väzbe, rodinám obetí poslal listy s ospravedlnením

Video televízie Markíza sa automaticky prehrá po krátkej reklame.

Obvinený Dušan Dědeček zostáva vo väzbe. Okresný súd nevyhovel jeho žiadosti o prepustenie z väzby. Odôvodnil to rovnako, ako krajský súd v polovici októbra 2022 a teda, že existuje reálna obava z pokračovania v trestnej činnosti. Potvrdil to hovorca bratislavského súdu Pavol Adamčiak.

Dědeček, ktorý opitý autom vrazil do davu ľudí na bratislavskej zastávke Zochova a vzal tak život piatim mladým ľuďom žiadal o prepustenie z väzby pred pár dňami. Podľa jeho advokáta Jiřího Kučeru na väzobné stíhanie nie sú splnené dôvody.

„Je tam znalecký posudok, ktorý jasne konštatoval, že nie je závislý na alkohole ani nie je nadmerným požívateľom alkoholu,“ podotkol. 

Súd zároveň zamietol aj žiadosť o nahradenie väzby probačným dohľadom. Obvinený proti rozhodnutiu podal sťažnosť, rozhodovať o nej bude krajský súd. 

Prečítajte si tiež:

Rodinám poslal listy

Keď Dušana Dědečka odvádzali zo súdu povedal nám iba jedno - „Odpustite mi.“ O to isté žiadal rodiny obetí. Prezradil to jeho obhajca Jiří Kučera. „Podľa mojich informácií osobne napísal každej rodine list,“ povedal s tým, že zatiaľ odpovede nedostal.

Dušan Dědeček spôsobil smrteľnú nehodu v nedeľu 2.októbra 2022 krátko po 22:15 hod. Podľa našich informácií mal v momente nárazu na tachometri viac, ako 130 kilometrov za hodinu. V krvi mu namerali viac ako dve promile alkoholu.

Vyšetrovanie sa chýli ku koncu

Minulý týždeň povedal dozorujúci prokurátor Juraj Chylo, že vyšetrovatelia stále skúmajú spôsob jazdy, správanie sa všetkých účastníkov cestnej premávky aj príčinu tragédie. Dnes očakáva, že sa prípad uzavrie približne o mesiac.

„Konečné opatrenie, ktoré vždy prichádza po skončení vyšetrovania, očakávam do štyroch až piatich týždňov,“ povedal s tým, že aktuálne sa ešte čaká na viaceré znalecké posudky.   

Prečítajte si tiež:

Raz ho už pustili

Bývalého generálneho sekretára Deaflympijského výboru okresný súd najskôr do väzby nevzal, a tak sa zadržaný Dědeček dostal na pár dní na slobodu. Prokurátor Juraj Chylo vtedy vyhlásil, že že s rozhodnutím súdu môžeme nesúhlasiť, ale v právnom štáte ho musíme rešpektovať. 

„Súd nezastavil trestné stíhanie, ani neoslobodil obvineného spod obvinenia. Vyšetrovanie vedú orgány v trestnom konaní a súd nie je oprávnený rozhodnúť počas vyšetrovania o opodstatnenosti alebo neopodstatnenosti trestného stíhania,“ vysvetlil začiatkom októbra Chylo.

Len pár dní na to (14.10.) však krajský súd rozhodol inak a to z obavy, že by obvinený mohol pokračovať v trestnej činnosti. V stredu (25.1.) okresný súd z rovnakého dôvodu nevyhovel Dědečkovej žiadosti o prepustenie z väzby.

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Tragédia na Zochovej

Dôležité udalosti