Poslanci schválili zmenu Ústavy SR, ktorá umožní predčasné voľby

Video televízie Markíza sa automaticky prehrá po krátkej reklame.

Poslanci Národnej rady zahlasovali za zmenu Ústavy SR, ktorou je možné skrátiť si volebné obdobie, ak sa na tom zhodne aspoň 90 poslancov. Za návrh hlasovalo 92 zo 147 prítomných zákonodarcov, proti bolo 44 poslancov. 

Na tejto podobe sa dohodli strany bývalej koalície. Zároveň prešla aj podmienka OĽANO, aby bolo v ústave zakotvené Slovensko v parlamentných voľbách ako jeden volebný obvod a zároveň pomerný systém zastúpenia.

Očakáva sa, že poslanci sa zídu vo štvrtok (26.1.) a do programu zaradia práve návrh uznesenia o skrátení volebného obdobia už aj s jasne vytýčeným termínom volieb. Zatiaľ to má byť už dohodnutý 30. september, s ktorým však opozícia nesúhlasí. 

Predseda parlamentu Boris Kollár odhaduje, že finálne hlasovanie o skrátení súčasného volebného obdobia by malo byť až na budúci týždeň v utorok (31.1.).

Hlasovanie o zmene Ústavy SR.
Hlasovanie o zmene Ústavy SR. Zdroj: TVNOVINY.sk

​​K novele počas diskusie predložili zákonodarcovia viacero pozmeňujúcich návrhov. Opozícia trvala na tom, aby bolo možné skrátiť volebné obdobie parlamentu aj referendom, to však neprešlo. 

„Predložili ste poslanecký návrh, ktorý je v rozpore so základnými ústavnými tradíciami,“ vyhlásil tesne pred hlasovaním líder Smeru-SD Robert Fico.

Plénum zároveň odmietlo pozmeňujúci návrh poslanca Za ľudí Juraja Šeligu. Žiadal ústavnoprávnu ochranu Špecializovaného trestného súdu a Úradu špeciálnej prokuratúry tak, že ich existencia by bola explicitne zakotvená v ústave.

Premiér: Ústavná zmena je naplnením prvého kroku dohody o predčasných voľbách

Schválenie zmeny Ústavy SR vníma dočasne poverený premiér Eduard Heger (OĽANO) ako naplnenie prvého kroku dohody o predčasných voľbách. Verí, že parlament zároveň čo najskôr určí aj termín ich konania. Konštatuje to na sociálnej sieti.

Najvyššou prioritou na zostávajúce mesiace do termínu predčasných volieb bude pre neho distribúcia pomoci v energetickej kríze. Pokračovať chce tiež v implementácii reforiem plánu obnovy.

„Na Slovensko smerujú nebývalé investície, ktoré zvýšia kvalitu života v mnohých oblastiach od zdravotníctva, vzdelávania po infraštruktúru,“ pripomenul Heger.

Fico: Smer-SD navrhne termín predčasných volieb na 20. mája

Opozičný Smer-SD navrhne termín predčasných volieb do Národnej rady (NR) SR na 20. mája. Naďalej odmieta konanie volieb až v septembri. Uviedol to predseda Smeru-SD Robert Fico na stredajšej tlačovej konferencii.

„Termín 20. máj je ideálny pre všetkých aj preto, lebo v lete by sa vláda mohla sústrediť na spracovanie nového štátneho rozpočtu, ktorý musí prejsť radikálnymi zmenami. Leto by sa dalo využiť aj na rokovanie o novom programovom vyhlásení vlády,“ skonštatoval.

Poznamenal, že už júnový termín je neskoro a pripomenul, že vláda Eduarda Hegera (OĽANO) stratila dôveru ešte v závere roka. Smer-SD podľa jeho slov podporí aj iný skorší termín pred 30. júnom v prípade, že ich termín neprejde.

Ak bude Hlas súčasťou vlády, navrhne umožniť predčasné voľby aj referendom

Ak bude mimoparlamentná strana Hlas-SD súčasťou vlády, bude iniciovať zmenu Ústavy SR tak, aby občania mohli skrátiť volebné obdobie parlamentu referendom. Strana zároveň víta, že sa podarilo zmenou ústavy aspoň nejakým spôsobom skrátiť volebné obdobie Národnej rady (NR) SR.

„Ak občan moc dáva, má ju právo aj brať,“ uviedol v stanovisku strany líder Hlasu-SD Peter Pellegrini. „Toto právo ľuďom jednoznačne patrí, a preto sa ho v budúcnosti pokúsime presadiť aj do ústavy,“ doplnil.

Za zásadné zlyhanie vládnych strán a ďalšie obmedzenie slovenskej demokracie považuje Pellegrini to, že dosluhujúca koalícia nevypočula „želanie ľudí, aby mohli sami rozhodovať o konci vlády“.

Poslanci rokovali o zmene ústavy potom, ako v závere minulého roka parlament vyslovil nedôveru vláde Eduarda Hegera. Predstavitelia bývalej štvorkoalície sa už dohodli aj na možnom termíne predčasných volieb 30. septembra.

Na skrátenie volebného obdobia parlamentu bolo však podľa nálezu Ústavného súdu SR potrebné upraviť ústavu, aby bol takýto krok ústavne konformný.

Prezidentka podpísala zmenu ústavy v súvislosti s predčasnými voľbami

Prezidentka Zuzana Čaputová podpísala schválenú zmenu Ústavy SR v súvislosti s predčasnými voľbami. Informoval o tom hovorca hlavy štátu Martin Strižinec.

Skrátiť volebné obdobie parlamentu bude podľa novely možné uznesením, na ktorého schválenie bude potrebných aspoň 90 hlasov poslancov. Zákonodarcovia zmenu schválili v stredu.

Poslanci rokovali o zmene ústavy po tom, ako v závere minulého roka parlament vyslovil nedôveru vláde Eduarda Hegera (OĽANO).

Predstavitelia bývalej štvorkoalície sa už dohodli aj na možnom termíne predčasných volieb 30. septembra. Na skrátenie volebného obdobia parlamentu bolo však podľa nálezu Ústavného súdu SR potrebné upraviť ústavu, aby bol takýto krok ústavne konformný.

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Politika

Dôležité udalosti