Nepomohla ani zmena legislatívy. Lieky nekončia v slovenských lekárňach, ale v zahraničí

Nepomohla ani zmena legislatívy. Lieky nekončia v slovenských lekárňach, ale v zahraničí
Ilustračná snímka. Zdroj: TVNOVINY.sk

Za nedostupnosťou liekov je aj ich reexport do zahraničia. Upozorňujú na to riaditeľ Štátneho ústavu pre kontrolu liečiv (ŠÚKL) Peter Potúček aj Slovenská lekárenská komora (SLeK).

Podľa viceprezidentky komory Miroslavy Snopkovej ide najmä o onkologické lieky či lieky na zrážanlivosť krvi. Lekárnici upozorňujú, že napriek zmene legislatívy, ktorá sprísnila pravidlá na vývoz liekov, reexport naďalej vnímajú ako problém.

Trh si vždy poradí s reguláciami

„Legislatívna úprava z roku 2017 zaviedla viacero opatrení proti nedostupnosti liekov, vrátane tzv. emergentného systému alebo možnosti reexportu liekov distribútorom iba so súhlasom držiteľa registrácie. Vymožiteľnosť práva v prípade jeho porušenia je však problematická," ozrejmil Potúček.

Snopková priblížila, že najčastejšie sa vyvážajú lieky, ktoré majú všeobecne vyššiu cenu, alebo sú pre cenovú reguláciu na slovenskom trhu lacnejšie než v zahraničí.

Prečítajte si tiež:

„Reexport sa dotýka liekov z rôznych terapeutických oblastí, najčastejšie sa však jedná o cytostatiká, imunosupresíva, imunoglobulíny, antidiabetiká a antipsychotiká," vymenoval Potúček.

Snopková doplnila, že ide aj o biologické alebo biosimilárne lieky, pretože majú vyššiu obstarávaciu cenu. SLeK podľa Snopkovej pracuje na tom, aby sa situácia s reexportom intenzívne riešila.

„Nikdy nedokážete trh nastaviť úplne tak, že by ste to absolútne odstránili. Trh si pravdepodobne vždy nájde spôsob, ako si s reguláciami poradí," dodala.

Výpadky liekov stále pretrvávajú. Pozrite si reportáž z 18.1.:

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Zdravotníctvo

Dôležité udalosti