Medzi študentmi a poslankyňou Šofranko to vrie. Fond na podporu vzdelávania pre spor nemá šéfa

Video televízie Markíza sa automaticky prehrá po krátkej reklame.

Spor vo fonde, ktorý udeľuje štipendiá vysokoškolákom a učiteľom. Iskrí to medzi študentmi a poslankyňou Máriou Šofranko. Budú padať aj trestné oznámenia.

Študenti sa rozhodli verejne prehovoriť, aby vyšlo najavo, čo sa deje vo Fonde na podporu vzdelávania. Členka rady fondu poslankyňa Mária Šofranko ich mala krivo obviňovať a spochybňovať. Do funkcie ju vymenoval ešte bývalý minister financií Igor Matovič.

„Spochybňovala moju osobu, spochybňovala moju motiváciu, vyťahovala informácie z dôverných rozhovorov. Spochybňovala mojich kolegov Filipa Šurana a Mateja Šuráneka, čo je úplne bizarné, pretože ich upozorňovala, že sú bratranci. Len na základe toho, že majú podobné priezviská,“ opísal situáciu študent a člen rady fondu Martin Mlynár.

Fond na podporu vzdelávania je štátna inštitúcia, ktorá poskytuje zvýhodnené pôžičky študentom a pedagógom. Aktuálne narába so sumou 30 miliónov eur.

Spor vznikol počas voľby nového riaditeľa fondu. Víťazom výberového konania sa stal Roman Maroš. Poslankyňa s jeho vymenovaním nesúhlasí. V minulosti mal čeliť trestnému stíhaniu za porušenie povinnosti pri správe cudzieho majetku.

Prečítajte si tiež:

„Nie som presvedčená, že daný uchádzač má morálnu spôsobilosť vykonávať tak zodpovednú funkciu,“ povedala na jeho adresu poslankyňa Šofranko.

Maroš reaguje, že spĺňa všetky podmienky na výkon funkcie riaditeľa fondu a je aj bezúhonný.

Poslankyňa zároveň odmietla, že by na študentov útočila. „Môžete obvolať všetkých členov rady, ako sa vyjadrujem, ako sa správam. Nie je pravda, že na niekoho útočím,“ reagovala Šofranko.

Do konfliktu zasiahol už aj minister školstva. Členov rady požiadal, aby spor neovplyvňoval chod fondu. „Odporučil som im, aby vyzvali dozornú radu, ktorá by mala tieto veci hodnotiť a budem sa na to ďalej pýtať,“ uviedol šéf rezortu školstva Ján Horecký.

O tom, kto sa stane riaditeľom fondu, rozhodne nové výberové konanie.

Viac sa dozviete v priloženej reportáži vyššie.

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme školstvo

Dôležité udalosti