Aj v decembri sme mali vysokú nadúmrtnosť. Väčšinu úmrtí spôsobili dva typy ochorení

Aj v decembri sme mali vysokú nadúmrtnosť.  Väčšinu úmrtí spôsobili dva typy ochorení
Ilustračná snímka - cintorín Zdroj: TASR - Dano Veselský

Nadúmrtnosť na Slovensku sa v decembri priblížila k hranici 20 percent a bola druhá najvyššia v roku 2022. Dôvodom je, že vzrástol počet ľudí, ktorí zomreli na choroby obehového systému a dýchacej sústavy . Informoval o tom Štatistický úrad (ŠÚ).

Najkritickejšie to bolo v Trenčianskom kraji, kde zomrelo takmer o tretinu viac ľudí, ako priemerne počas pandémie. Ochoreniu COVID-19 podľahlo v decembri 93 osôb. Koronavírus bol ôsmou najčastejšou príčinou úmrtia. 

V poslednom vlaňajšom mesiaci zomrelo na Slovensku viac ako 5400 osôb, čo bol po marci a januári tretí najvyšší počet za posledný rok. Úrad tiež spresnil údaje za prvých 11 mesiacov minulého roka. Údaje za celý minulý rok sa budú ešte spresňovať.

Prečítajte si tiež:

„Dáta o počtoch zomretých na Slovenku a príčinách úmrtí v roku 2022 sa momentálne dôsledne preverujú a spresňujú a ako po iné roky, definitívne údaje budú zverejnené na konci marca,“ uviedla riaditeľka odboru štatistiky obyvateľstva ŠÚ Zuzana Podmanická.

Zomieralo viac seniorov

V decembri, rovnako ako počas celého minulého roka, zomieralo menej osôb v porovnaní s päťročným priemerom pred pandémiou v skupine ľudí v produktívnom veku (od 15 do 64 rokov). Medzi zomretými pribudlo v decembri výrazne viac seniorov nad 65 rokov. 

O niečo horší bol vývoj úmrtnosti u mladších seniorov (od 65 do 74 rokov). Nadúmrtnosť mladších seniorov predstavovala necelých 30 percent, kým u starších seniorov bola na úrovni 21 percent.

Prečítajte si tiež:

Najčastejšími príčinami smrti aj v poslednom mesiaci minulého roka boli choroby obehového systému, ktoré tvorili takmer polovicu úmrtí (takmer 2600 osôb) a nádory 22 percent (takmer 1200 osôb). Tieto dve skupiny úmrtí patria dlhodobo medzi najčastejšie príčiny zomierania u nás.

„Na choroby obehového systému zomrelo v decembri o vyše 13 percent osôb viac ako v priemere rokov 2015 – 2019, čo sa odrazilo aj na vyššej celkovej nadúmrtnosti na sklonku minulého roka. Po piatich mesiacoch nastal mierny rast aj v prípade nádorov, v decembri 2022 zomrelo takmer o dve percentá viac ľudí ako predstavuje päťročný priemer,“ spresnil úrad. 

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Zdravie

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.