Poslanci si dávajú načas. O termíne predčasných volieb rozhodnú na poslednú chvíľu

Video televízie Markíza sa automaticky prehrá po krátkej reklame.

Vo štvrtok pokračuje 78. schôdza Národnej rady SR. Do plánovaného programu pribudol návrh uznesenia o skrátení volebného obdobia parlamentu.

Poslanci o ňom majú hlasovať v utorok (31. 1.) o 17.00 h. Prezidentka Zuzana Čaputová už skôr vyhlásila, že ak termín predčasných volieb neurčia poslanci do konca januára, vyhlási úradnícku vládu.

Koalícia navrhuje termín predčasných volieb na 30. septembra. Opozícia tento termín odmieta.

Fico chce máj

Návrh uznesenia predniesol Lukáš Kyselica (OĽANO), predložili ho poslanci OĽANO vrátane odídencov a Sme rodina. Prijatím uznesenia by sa skrátilo volebné obdobie začaté v roku 2020 tak, že predčasné voľby do NR SR by boli 30. septembra 2023.

Predseda opozičného Smeru-SD Robert Fico navrhol termín konania predčasných volieb na 27. mája 2023. S termínom, ktorý navrhuje koalícia, nesúhlasí.

Prečítajte si tiež:

Fico poukázal na to, že vláda ešte koncom decembra stratila dôveru v parlamente. Je len dočasne poverená výkonom funkcie a nemôže vládnuť až do jesene.

„Neexistujú žiadne dôvody na termín volieb 30. septembra," vyhlásil Fico s tým, že na krízové situácie treba reagovať rýchlym vyhlásením predčasných volieb.

 „Musím oznámiť, že my tento termín nepovažujeme za akceptovateľný a podávame pozmeňujúci návrh na termín konania predčasných parlamentných volieb 27. mája 2023," uviedol Fico. Povedal, že už júnový termín bol veľký kompromis a september je nezmysel.

Opätovne vládnej koalícii vyčítal i to, že sa do novely ústavy nedostala možnosť rozhodnúť o skrátení volebného obdobia referendom.

Igor Matovič (OĽANO) označil Fica za skorumpovaného zlodeja.

Viac sa dozviete v priloženej reportáži vyššie.

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Politika

Dôležité udalosti