Lekári v regiónoch sa búria. Hrozba zatvorených ambulancií je čoraz reálnejšia

Video televízie Markíza sa automaticky prehrá po krátkej reklame.

Ambulantný sektor, ktorý volá po urgentnom dofinancovaní, sa zatiaľ nedočkal. V regiónoch už začínajú cítiť hrozbu zatvorených ambulancií. Zo stredného Slovenska vzišla výzva rezortu zdravotníctva na okamžitú stabilizáciu.

Internista z Veľkého Krtíša Ondrej Kollár má 44-ročnú prax. Platby od poisťovní sú vraj dlhodobo poddimenzované.

„Nepokrývajú náklady na činnosť a už dupľom nie na to, aby som mohol pracovať s tým pocitom, že si chcem zarobiť,“ hovorí internista Ondrej Kollár.

Na neodkladné riešenie kritického stavu v ambulanciách vyzýva aj župa.

„Akákoľvek reforma musí začať reformou ambulantnej sféry, až potom sféry nemocníc,“ urguje lekár a podpredseda banskobystrického kraja pre zdravotníctvo Peter Juhász.

Prečítajte si tiež:

Čas sa kráti

Lekári hovoria, že na svoj stav upozorňujú už niekoľko mesiacov. Ministerstvo ich začalo riešiť až teraz. Času je však málo.

„Je potrebné celý proces sprocesovať tak, aby k 1. 2. mali všetci poskytovatelia podpísané zmluvy s jednotlivými poisťovňami,“ vyhlásil minister zdravotníctva Vladimír Lengvarský.

V Banskobystrickom kraji je v dôchodkovom veku každý tretí ambulantný lekár. Na riešenie problémov mnohí už sily nemajú.

„Už dnes vplyvom tejto situácie nám volajú hlavne z odľahlejších regiónov a hovoria o tom, že takýmto spôsobom nevedia fungovať a budú zatvárať,“ varuje banskobystrický župan Ondrej Lunter.

Prečítajte si tiež:

Ozývajú sa aj lekári v Žilinskom kraji

Obvodná lekárka v Žilinskom kraji hovorí, že je už na hrane s nákladmi. Zhltnú vyše 65 percent z jej príjmu.

„Musím zabezpečovať materiál, zabezpečujem si nájom, zabezpečujem si kúpu liekov, liečivo, ktoré tu akútne podávame,“ vysvetľuje lekárka Trojáková. Do toho vypláca mzdu sestričkám, kupuje počítačové vybavenie a platí energie.

Poplatky zatiaľ nevyberá, ale pohráva sa s tou myšlienkou.

Prečítajte si tiež:

​Aj Žilinská župa stojí za obvodnými lekármi. Problém by nastal, ak by sa obvodní lekári začali odzmluvňovať a prešli by na priame platby. Následky by znášal pacient.

Reálne to ešte žiadny obvodný lekár v žilinskom kraji neurobil.

Zmluvy lekárom platia do konca januára. Či sa dohodnú s ministerstvo a príjmu ponuku, by sa malo rozhodnúť v najbližších dňoch.

Viac sa dozviete v priloženej reportáži vyššie.

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Zdravotníctvo

Dôležité udalosti