Teplý obed si už niektoré rodiny nemôžu dovoliť. Rodičia odhlasujú svoje deti z jedální

Video televízie Markíza sa automaticky prehrá po krátkej reklame.

Stovky detí vo viacerých mestách už prišli o teplé jedlo po vyučovaní. Rodičia ich odhlásili, pretože účet za obedy je príliš vysoký pre ich rodinný rozpočet. V parlamente majú poslanci na stole hneď dva návrhy, aby štát prispieval na jedlo všetkým žiakom v základných školách. To by ale mohlo stáť stovky miliónov ročne. 

Jedálne si vyššiu cenu obedov pochvaľujú. Varia náročnejšie jedlá a žiakom môžu dať niečo navyše. Sú ale deti, ktoré si na jogurtoch či ovocí už nepochutia.  

V košickej škole sa odhlásilo 12 žiakov zo sociálne slabších rodín, ktoré majú finančné problémy. V bratislavskej škole narátali šesť takýchto žiakov.

Prečítajte si tiež:

V Dolnom Kubíne by odhlásené deti naplnili dve triedy, v Košiciach doteraz skončilo s obedmi 573 žiakov. V Liptovskom Mikuláši sa prestalo stravovať aj 27 detí v hmotnej núdzi. Rodičia totiž majú doplácať 20 eur mesačne, teda rozdiel medzi cenou obeda a dotáciou, ktorú dostávajú od štátu. Mestá zatiaľ nehovoria o hromadnom odhlasovaní, no čísla môžu ešte stúpnuť.    

Ak by štát opäť platil obedy všetkým deťom, zrejme by sa to nestalo. Myslia si to jedálne aj združenie miest a obcí. Dotáciu, ktorú navrhuje Sme rodina, by privítali, hoci by to znamenalo papierovačky navyše.  

S podporou dotácie v parlamente to nebude také jednoduché. OĽaNO chce presne vedieť, koľko to bude stáť a opozičná SaS hovorí, že nie je rozumné, dávať peniaze všetkým.

Ak by štát platil 2,30 za každého stravníka, zo štátnej kasy by odtiekli stovky miliónov. Zatiaľ nie je jasné, kde na to zoberie. A to bude zásadná otázka pri schvaľovaní návrhu.

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme školstvo

Dôležité udalosti