Tisíce ľudí vypisujú vyhlásenia, že nechcú ísť do bojovej línie. Žiadna mobilizácia pritom nehrozí

Video televízie Markíza sa automaticky prehrá po krátkej reklame.

Začalo sa to ako dezinformácia, ktorá prerástla do paniky. Tisíce ľudí vypisujú vyhlásenia, že nechcú ísť do bojovej línie. Okresné úrady v týchto dňoch evidujú nápor žiadostí. Rezort obrany verejnosť upokojuje, že žiadna mobilizácia nehrozí. Zároveň opakuje, že odopretie mimoriadnej služby nie je nič nové.

Všetko to rozpútal hoax o plánovanom mobilizačnom cvičení, ktorý sa začal šíriť na sociálnych sieťach. Aj keď sa ukázalo, že cvičenie nemá nič spoločné s vojnou na Ukrajine, týka sa výlučne štátneho aparátu a koná sa pravidelne, ihneď sa v tejto súvislosti stalo predmetom záujmu vyhlásenie o odopretí výkonu mimoriadnej služby.

Existuje síce už od roku 2006, no mnoho ľudí si ho všimlo až teraz a okresné úrady majú čo robiť.

Prečítajte si tiež:

Okresné úrady na Slovensku nám potvrdili, že takýchto vyhlásení prijímajú v týchto dňoch stovky. Chodia aj na úrad do Malaciek, pričom tlačivo je možné podať len na okresný úrad v sídle kraja. Podpis musí byť notársky overený.

V prípade vojny sa mobilizácii nevyhnete

Ak aj tlačivo podáte, neznamená to, že v prípade vojny sa úplne vyhnete mobilizácii. Nepovolajú vás síce so zbraňou v ruke do bojovej línie, ale môžu vás využiť v takzvanej alternatívnej službe a to je napríklad pomoc v kuchyni či nemocnici.

Blízkosť vojny aj proaktívna dezinfoscéna sú podľa odborníčky hlavné príčiny, prečo ľudia tak húfne prepadli vypisovaniu týchto vyhlásení. Cieľom je vytvoriť informačný chaos a to sa im aj darí.

Štátne autority ubezpečujú, že panika je v tomto smere úplne zbytočná. Nič výnimočné nehrozí a na obranu tu máme prioritne profesionálov a spojencov v aliancii.

Viac sa dozviete v priloženej reportáži vyššie.

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Armáda

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.