Parlament ešte nerozhodol o termíne predčasných volieb, no času na založenie novej strany neostáva veľa

Video televízie Markíza sa automaticky prehrá po krátkej reklame.

O termíne predčasných volieb by sa malo definitívne rozhodnúť na budúci týždeň. Od toho sa bude odvíjať aj dátum uzávierky na predkladanie kandidátnych listín. Kto ešte nemá založenú stranu a chce kandidovať, má čo robiť.

Pravidlá nepustia. Od možného termínu volieb si treba vždy odpočítať 90 dní. Vtedy musia byť strany schopné odovzdať kandidátky.

V uliciach sme napríklad zberačov podpisov pod novú stranu Jablko ešte ani nestretli. Do terénu sa podľa Lucie Ďuriš Nicholsonovej chystajú v polovici februára. No na to, aby strana mohla kandidovať, ju nestačí len zaregistrovať.

Strany musia mať napríklad aj orgány. V momente, keď predseda parlamentu vyhlási voľby, zastaví sa možnosť meniť názvy strán a to až do vyhlásenia volebných výsledkov.

Prečítajte si tiež:

Strana Spolu už názov zmenila na Modrú koalíciu, zaregistrovali si aj stranícku skratku – Modrí. V Smere si už dávno hovoria slovenská sociálna demokracia, ale názov oficiálne neupravili.

Naposledy bola vo voľbách ponuka strán až taká široká, že sa hlasy roztrieštili a zažili sme ich rekordný prepad. V roku 2020 odovzdalo vyše 800-tisíc voličov hlas stranám, ktoré sa napokon do parlamentu nedostali. Užšia ponuka toto riziko znižuje. Najvernejšie k vôli voličov vyzeral parlament v roku 1998, kedy bol prepad hlasov historicky najnižší.

Viac sa dozviete v priloženej reportáži vyššie.

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Politika

Dôležité udalosti