Zuzana Čaputová: Ignorovanie historických faktov spôsobuje opakovanie tragédií

Video televízie Markíza sa automaticky prehrá po krátkej reklame.

Ak bude spoločnosť slepá voči historickým faktom, bude odsúdená na opakovanie tragických momentov. Pri príležitosti piatkového (27.1.) pietneho aktu na pamiatku obetí holokaustu to uviedla prezidentka Zuzana Čaputová.

Upozornila, že napriek ôsmim desiatkam rokov, ktoré uplynuli od hrôz holokaustu počas druhej svetovej vojny, sa i v súčasnosti objavujú pokusy popierať a bagatelizovať jeho zverstvá.

Prečítajte si tiež:

„Rovnako sme svedkami otvorenej nenávisti, verbálnej i fyzickej, voči Židom i iným menšinám,“ upozornila. Aj preto je podľa nej potrebné si nielen pripomínať históriu, ale brať si z nej poučenie.

Úctu pamiatkam obetí holokaustu vyjadril na rovnakom mieste počas predpoludnia aj dočasne poverený predseda vlády Eduard Heger (OĽaNO). Podľa neho holokaust pripomína, aké ľahké je prejsť od nenávistných slov k ohavným skutkom. 

„Pretože ľudská pamäť je krátka, musíme si tieto hrôzy neustále pripomínať. Z úcty k obetiam máme povinnosť odmietnuť nenávisť už v jej zárodkoch a namiesto hnevu a nevraživosti sa zameriavať na dialóg, rešpekt a vzájomné porozumenie,“ zdôraznil.

Upozornil pritom na fakt, že i „konečné riešenie židovskej otázky“ nevzniklo zo dňa na deň, ale systematickými a tolerovanými prejavmi nenávisti, ktoré presiakli do celej spoločnosti.

Podľa predsedu parlamentu Borisa Kollára (Sme rodina) je dôležité si pripomínať históriu, aby sa neopakovali tragédie, ktoré sa v minulosti udiali. „Za osobitne dôležité považujem edukovať mládež a upozorňovať ju, že súčasná sloboda nie je samozrejmosťou. Udalosti na Ukrajine sú toho, žiaľ, dôkazom,“ upozornil.

V tejto súvislosti vníma i dôležitosť pietnych aktov a pripomínaní si tragických momentov histórie, vrátane ich kauzálnych súvislostí.

Pri príležitosti Medzinárodného dňa pamiatky obetí holokaustu nasvietia v piatok večer Bratislavský hrad. Tragické memento histórie bude svetelný dekor pripomínať od 18:00 do 23:00 hod. Informovala o tom Kancelária Národnej rady.

Medzinárodný deň pamiatky obetí holokaustu pripomína 27. januára utrpenie miliónov židovských obetí holokaustu počas druhej svetovej vojny. Zvolený dátum sa symbolicky viaže k oslobodeniu koncentračného a vyhladzovacieho tábora Auschwitz-Birkenau v roku 1945. 

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme História

Dôležité udalosti