Heger: Do ambulancií poputuje takmer 300 miliónov eur, lekári poplatky zavádzať nebudú

Video televízie Markíza sa automaticky prehrá po krátkej reklame.

Do ambulantného sektora poputuje 283 miliónov eur. Informoval o tom dosluhujúci premiér Eduard Heger (OĽaNO) po rokovaniach s ministrom zdravotníctva Vladimírom Lengvarským (nom. OĽaNO) a zástupcami ambulantného sektora.

„Bude to rozdelené rovnomerne medzi špecialistov a všeobecných lekárov,“ povedal Heger s tým, že 200 miliónov eur dostanú ambulancie špecialistov a zvyšných 83 miliónov eur poputuje do ambulancií všeobecných lekárov.

Dodal, že celá diskusia bola najmä o energetickej kríze a o súvisiacich zvýšených nákladoch. Tie budú podľa Hegera monitorovať a podľa vývoja v budúcnosti aj reagovať. 

„Som rád, že tento krok prináša zároveň dohodu na tom, že nebudú zavedené poplatky a tým pádom budú mať občania naďalej garantovanú zdravotnú starostlivosť,“ vyhlásil premiér. 

Prečítajte si tiež:

Šéf rezortu zdravotníctva doplnil, že na rade sú rokovania s ministerstvom hospodárstva. „O tom, akým spôsobom zabezpečiť, aby ambulancie nepocítili zvýšené platby za energie,“ povedal Lengvarský.

Rokovaní sa zúčastnili aj zdravotné poisťovne, ktoré by mali nové ročné zmluvy s lekármi podpísať do konca januára.

Ambulantný sektor dohodu prijal

Prezidentka Zväzu ambulantných poskytovateľov (ZAP) Jaroslava Orosová podotkla, že urobili kompromis a dohoda je zatiaľ len podmienečná. „Našou podmienkou bolo, že dôjde k regulácii cien ambulantného sektora v posledných dňoch pred vypršaním našich zmlúv,“ povedala s tým, že v pondelok očakávajú riešenie od ministerstva hospodárstva a financií. 

Prečítajte si tiež:

„Keďže naše náklady neúmerne rastú, dali sme si podmienku, že budeme mať možnosť vypovedať zmluvy zdravotným poisťovniam s okamžitou platnosťou v prípade, že naše náklady neočakávane narastú a nebude pre nás možné ďalej udržať prevádzku ambulancií,“ dodala. 

Či bude dohoda platná tak bude jasné až v utorok 31.januára.

Prezident Asociácie polikliník a zdravotníckych zariadení (APAZ) Štefan Zelník povedal, že požiadavky boli podstatne vyššie. „Žiadali sme aj na obnovu, inovatívne programy, rekonštrukciu a obnovu prístrojov. Chápeme však, že situácia je taká, aká je.“

Vďačne podotkol, že vďaka uvoľneným peniazom nebudú musieť lekári ambulancie zatvárať. „Peniaze budú na to, aby sme mohli fungovať a poskytovať zdravotnú starostlivosť.“ 

Zelník očakáva, že ústretovosť ambulantného sektora zohľadnia pri tvorbe rozpočtu na budúci rok. 

Prečítajte si tiež:

Asociácia súkromných lekárov (ASL) je ministrovi zdravotníctva vďačná. Jej prezident Marián Šóth však podotýka, že sa nenašli prostriedky na rozvoj. „Ak bolo deklarované, že ambulantní poskytovatelia potrebujú 320 miliónov a našlo sa 280 miliónov, tak to je skutočne minimálna suma, ktorá dokáže zabezpečiť, aby bola zdravotná starostlivosť dostupná pre našich občanov,“ doplnil. 

Prezidentka Spoločnosti všeobecných lekárov Slovenska (SVLS) Monika Palušková hovorí, že peniaze od štátu im veľmi pomôžu. „Musíme ale počítať s tým, že nielen že nebudeme mať na rozvojové programy, ale budeme sa musieť uskromniť aj v ďalších veciach, na ktoré sme predpokladali, že sa peniaze nájdu. To je napríklad nákup nových prístrojov, technológií, inovatívnych postupov,“ uviedla. 

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Zdravotníctvo

Dôležité udalosti