Odsúdený kandidát či zamenené čísla. Niektorí Slováci si zopakujú voľby

Odsúdený kandidát či zamenené čísla. Niektorí Slováci si zopakujú voľby
Zdroj: TASR/Ján Krošlák

Voľby v jednom z obvodov Dolného Kubína budú musieť zopakovať. Neplatné sú aj voľby starostu obce Bystrany na Spiši. Rozhodol o tom Najvyšší správny súd SR.

Úmyselný trestný čin

Dôvodom neplatných volieb starostu obce Bystrany na Spiši je, že kandidát, ktorý získal vo vlaňajších komunálnych voľbách najviac hlasov, bol v tom čase právoplatne odsúdený za úmyselný trestný čin. Vyplýva to z rozsudku zverejneného na webovom sídle súdu.

Prečítajte si tiež:

Písmená T a Ť

Voľby dolnokubínskych mestských poslancov v obvode číslo 3 (Medzihradné, Banisko, Srňacie) budú musieť zopakovať. Najvyšší správny súd SR ich vyhlásil za neplatné. Na piatkovom brífingu o tom informoval dolnokubínsky primátor Ján Prílepok.

Súvisí to so zámenou poradových čísel na hlasovacom lístku. Vo volebnom obvode kandidovali celkovo šiesti kandidáti, u dvoch z nich došlo k zámene poradia.

„Zrejme išlo o systémovú chybu medzi písmenami T a Ť, čím bolo spôsobené, že kandidáti nemali na volebnom lístku také isté číslo, s akým predtým kampaňovali. O situácii sa mestská volebná komisia dozvedela v deň konania volieb, následne kontaktovala štátnu volebnú komisiu. Z tej prišlo usmernenie, že sa volia osoby a nie čísla, hlasovanie sa nezastavuje a pokračuje sa ďalej vo voľbách. Tak sa aj postupovalo," vysvetlil primátor.

Prednosta Okresného úradu Pavol Ľorko podotkol, že chyba pravdepodobne vznikla v štátnom systéme IVIS, ktorý spravuje štatistický úrad.

„Ale za konečný hlasovací volebný lístok zodpovedá mesto, respektíve obec," dodal. Dvojica zvolených poslancov za obvod tak v podstate mandát ani nikdy nezískala, potvrdila predsedníčka mestskej volebnej komisie v Dolnom Kubíne Andrea Barienčíková.

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Politika

Dôležité udalosti