Ukáže sa nám naposledy: Najlepšie podmienky na pozorovanie zelenej kométy by mali byť tento víkend

Ukáže sa nám naposledy: Najlepšie podmienky na pozorovanie zelenej kométy by mali byť tento víkend
Zdroj: TASR/AP

V týchto dňoch sa ľuďom naskytne unikátny pohľad na takzvanú zelenú kométu, ktorú naposledy videli neandertálci. Odborníci navyše uvádzajú, že okolo Zeme preletí naposledy. Na jej zahliadnutie zostáva už len pár dní a najlepšie podmienky na pozorovanie predpovedajú na tento víkend.

Raz za 50-tisíc rokov. Takto zriedka sa približuje k Slnku kométa s oficiálnym názvom C/2022 E3 (ZTF), zvaná aj zelená. Možnosť vidieť ju budeme mať už len pár dní.

Ako hovorí popularizátor astronómie Tomáš Slovinský, kométa pochádza z veľkej diaľky slnečnej sústavy.

„Je výnimočná tým, že tu bola naozaj veľmi dávno a my ju navyše uvidíme asi ako poslední ľudia v histórii,“ vysvetľuje.

Ak je niekto nadšenec a rád si pozrie, čo nočná obloha dokáže ponúknuť, môže sa tešiť. Najbližšie k Zemi sa dostane 1. februára. Vtedy dosiahne vzdialenosť 0,28 astronomickej jednotky, čo predstavuje približne 42 miliónov kilometrov od našej planéty.

Ľudia po celom svete majú možnosť sledovať túto kométu už zopár dní. Kométa sa dostala najbližšie k Slnku už v polovici januára, kedy začala byť viditeľná na nočnej oblohe.

Odfotiť sa ju podarilo napríklad aj z planiny neďaleko obce Drebber na severe Nemecka:

Zdroj: TASR/DPA

Práve tento víkend by mali byť podmienky najpriaznivejšie. V sobotu 28. januára by sa totiž podľa predpovedí malo mierne vyjasniť.

„Uvidíme, či nám bude počasie napokon priať. Jasnejšie nebo je, prirodzene, na pozorovanie kométy najlepšie,“ vysvetľuje odborník.

Zelená kométa je momentálne cirkumpolárna, to znamená, že v priebehu noci nezapadá. Môžeme ju teda pozorovať celú noc, no ako konštatuje Slovinský, najlepšie to je okolo štvrtej a piatej nadránom.

Odborník tiež upozorňuje, že už o pár dní nastane spln Mesiaca. A to podmienky skomplikuje. V zornom poli počas splnu totiž nebudeme mať taký kontrast, aby sme kométu vedeli nájsť. Ideálne je to teda stihnúť do 2. februára.

Kocháme sa už niekoľko dní

Na sociálnych sieťach sa denne objavujú nové a nové zábery ľudí, ktorým sa už podarilo zelenú kométu zachytiť. Ani naše územie nie je výnimkou.

Pútavý záber lietajúcej kométy nad zasneženými Vysokými Tatrami - Štrbským Plesom - odfotil český astrofotograf Petr Horálek.

„Blízko osvetlenej cesty je v popredí vidieť symbolický horský hotel Patria v tvare trojuholníka. Aj napriek svetelnému znečisteniu mesta Zakopané na severe (za horami) bola kométa pekne vidieť i s chvostami,“ napísal k záberu.

Kométu prvýkrát spozorovali americkí astronómovia v Kalifornii minulý rok v marci. Podarilo sa to pomocou širokouhlej prieskumnej kamery v Zwicky Transient Facility, podľa čoho dostala názov.

Na zeleno svietiaci chvost kométy má 50 000 kilometrov. Podľa Nemeckého centra pre letectvo a kozmonautiku (DLR) ho vytvárajú prachovo-plynové častice pôsobením Slnka.

Vzácna kométa sa nám bude ukazovať už len pár dní. Aby mali vesmírni nadšenci nezabudnuteľný zážitok, dôležité je nájsť si aj správne miesto.

„Kométa je na hranici jasu videnia voľnými očami. Pomôže zájsť niekam, kde je tma, mimo miest a svetelného znečistenia,“ približuje Slovinský.

Vidieť ju môžu najlepšie napríklad návštevníci v tmavých regiónoch ako v Poloninách alebo Nízkych Tatrách, vo Veľkej Fatre a podobne.

Stači aj obyčajný ďalekohľad

„Aby sme kométu spozorovali zreteľnejšie, mali by sme sa vyzbrojiť ďalekohľadom. Iba pri pohľade okom sa nám bude javiť ako taká difúzna bodka či malý chumáčik,“ opisuje Tomáš Slovinský.

Dodáva, že žiaden vysoko kvalitný astronomický ďalekohľad nepotrebujeme. Úplne postačí aj poľovnícky triéder či čokoľvek, čo nájdeme.

Okrem toho, keď sa pozriete na oblohu, musíte byť sústredení. Zelená kométa vám žiariť do očí nebude. „Takéto boli napríklad kométa Neowise pred dvoma rokmi alebo kedysi dávnejšie Halleyho kométa,“ spomína Slovinský.

A kde presne sa zelená kométa aktuálne nachádza? „Na oblohe ju nájdeme pomocou hviezdnej mapy či obrázkov, ktoré sú dostupné na internete. Stále sa totiž o kúsok posúva,“ dodal odborník. Informácie ponúka napríklad aj astronomický portál Skylive.com.

O zelenej kométa, ktorú mohli spozorovať naposledy pred 50-tisíc rokmi sme odvysielali aj reportáž v Televíznych novinách. Nakrúcal Marek Vnenčák.

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Zaujímavosti

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.