Kňažko: Homosexualita nie je choroba

Milan Knazko
Milan Kňažko Zdroj: SITA

Registrovaná partnerstvá by vraj ako prezident podpísal.

Homosexualita nie je choroba a potvrdilo to množstvo renomovaných psychiatrov. Ak by sa stal prezidentom Slovenskej republiky Milan Kňažko, nemal by problém podpísať zákon o registrovaných partnerstvách osôb rovnakého pohlavia. Povedal to v piatok 29. novembra na tlačovej konferencii, na ktorej oficiálne ohlásil svoj úmysel kandidovať na post slovenskej hlavy štátu.

Zdroj: SITA

"Som presvedčený, že majú rovnaké práva," zdôraznil Kňažko s tým, že ľudské práva sa vzťahujú rovnako na homosexuálov ako heterosexuálov.

Zároveň dodal, že dôležité je aj to, akú konkrétnu podobu by mal návrh zákona o registrovaných partnerstvách. "Určite nie manželstvo, to je konzervatívna inštitúcia muža a ženy. Ale partnerstvo v zmysle, že budú zodpovední jeden za druhého, že budú môcť dediť, pozrieť si navzájom zdravotné záznamy, atď. To, čo im garantuje rovnaké práva ako všetkým ostatným. Voči tomu nemám žiadne námietky, naopak, takýto zákon treba podporiť," vysvetlil Kňažko. Pochybnosti má pri otázke, či by homosexuálne páry mali mať právo na adopciu detí. "Pri výchove detí, kde by dieťa malo dvoch otcov a žiadnu matku alebo dve matky a žiadneho otca, o tom treba určite diskutovať," zdôraznil Kňažko.

Na margo rómskej otázky na tlačovej konferencii konštatoval, že je dlhodobo zanedbaná. "Všetci tí podpredsedovia vlády pre národnostné menšiny, všetci tí splnomocnenci, ktorí sa tu za 23 rokov vystriedali, tu mohli nechať aspoň náznak akejsi koncepcie," povedal. "Možno by som krivdil Radičovej vláde, ktorá trvala veľmi krátko a napriek tomu tam vidím stopy koncepcie, ktorá by to mala riešiť od detí až po dospelých, ktorá by ponúkala reálne možnosti, ako situáciu v priebehu niekoľkých desiatok rokov zlepšiť," dodal. "Začať treba čím skôr. Je to odborná otázka, sú skúsenosti vo svete. Ale vyžaduje si to naozaj pozornosť výkonnej moci a serióznosť prístupu," uzavrel Kňažko.

Pre každého a na čokoľvek! Rýchle a dostupné pôžičky. Klikajte tu.

Voľby prezidenta SR by sa mali konať na jar 2014. O Prezidentský palác chcú zabojovať Pavol Hrušovský (nominant KDH a Mosta-Híd), nezaradený poslanec Radoslav Procházka, podnikateľ a filantrop Andrej Kiska a prvý predseda KDH Ján Čarnogurský. Kandidatúru oznámili tiež Peter Osuský zo SaS, invalidný dôchodca z Košíc Leonid Chovanec, ďalej Jozef Behýl, ale aj Milan Melník, ktorý už v minulosti kandidoval. Zoznam kandidátov doplnili aj Ľubica Blašková a primátor Rimavskej Soboty Jozef Šimko.

Smer-SD sa zatiaľ nerozhodol, koho do prezidentských volieb nominuje. Najviac sa špekuluje o menách premiéra Roberta Fica a ministra zahraničných vecí Miroslava Lajčáka. SDKÚ-DS by mala svoje rozhodnutie oznámiť v decembri.

BRATISLAVA/TASR

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Politika

Dôležité udalosti