Desiatky okresov nemajú zastúpenie v NRSR, paradoxne tie najchudobnejšie

Ilustračná snímka.
Zdroj: TV Markíza

Východniari ukazujú na stranícke centrály, na vyššie priečky vraj uprednostňujú kandidátov z iných krajov.

Verejne ich označujú za najchudobnejšie regióny. A najchudobnejšie zastúpenie majú aj v parlamente. Takmer polovica slovenských okresov sa nemôže chváliť tým, že ich v národnej rade reprezentuje konkrétny poslanec.

Voliť chodia rovnako, no v 32 slovenských okresoch nemá trvalé bydlisko žiaden z nových poslancov. Východniari ukazujú na stranícke centrály. Na vyššie priečky vraj uprednostňujú kandidátov z iných krajov. Bez poslanca sú okresy, ktoré i samotní politici často označujú za hladové doliny, ako napríklad severovýchod. Podobne je na tom napríklad aj juh stredného Slovenska.


Pomerný volebný systém s jedným volebným obvodom nedáva kandidátom z malých regiónov a na nižších priečkach veľké šance. „Aby tu vlastne aj vznikla širšia odborná, ale aj politická nad zmenou volebného systému na Slovensku," vysvetľuje politológ z Prešovskej univerzity Vladimír Bokša.

Jedna vec je mať poslanca, druhá je tá, či svojmu okresu aj reálne pomôže. „Poslanec konkrétny zvolený za daný obvod je viac aj kontrolovaný zo strany občanov, tým cíti aj väčšiu zodpovednosť vo vzťahu k občanom a musí tvoriť zodpovedne tú politiku," dodal

Napríklad severovýchod však v úvodzovkách povedané, svojho poslanca ešte teoreticky môže mať. A to potom, keď po kreovaní vlády do parlamentu nastúpia náhradníci.

SVIDNÍK, VEĽKÝ KRTÍŠ/TV Markíza

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Politika

Dôležité udalosti