V. Pčolinský: Nie je prípustné, aby prokurátor ovplyvňoval verejnú mienku

V. Pčolinský: Nie je prípustné, aby prokurátor ovplyvňoval verejnú mienku
Vladimír Pčolinský. Zdroj: TASR/Štefan Puškáš

Nie je prípustné, aby prokurátor verejne ovplyvňoval verejnú mienku týkajúcu sa vedenia trestného procesu, kde vystupuje ako štátny orgán. Vyhlásil to bývalý riaditeľ Slovenskej informačnej služby (SIS) Vladimír Pčolinský v reakcii na tohto týždňovú tlačovú konferenciu Úradu špeciálnej prokuratúry (ÚŠP), kde kritizovali využívanie paragrafu 363.

„V posledných dňoch sledujem mediálne útoky voči mojej osobe zo strany ÚŠP v súvislosti s listom Generálnej prokuratúry, ktorým došlo k odstúpeniu môjho podania na Špecializovaný trestný súd,“ poznamenal.

Priblížil, že ho prekvapilo, ako ÚŠP prostredníctvom špeciálneho prokurátora označil odstúpenie jeho podania výrazom „to robí obhajoba, to nerobia prokurátori“.

Prečítajte si tiež:

„Vnímam, že sa v celom probléme účelovo zamlčiava, že v mojej trestnej veci došlo k právoplatnému vráteniu prípadu do prípravného konania, t. j. k odmietnutiu obžaloby podanej 'elitným' prokurátorom ÚŠP,“ povedal.

Obžalobu je podľa neho možné vrátiť do prípravného konania výlučne z dôvodu závažných procesných pochybení, najmä z dôvodu porušenia práva na obhajobu.

Vladimír Pčolinský vidí za všetkým snahu o zakrytie zlyhania ÚŠP. „A taktiež o ovplyvňovanie verejnej mienky okolo vedenia trestného procesu, kde ÚŠP vystupuje ako štátny orgán,“ dodal.

Prečítajte si tiež:

Exšéf SIS čelí obvineniam zo zločinu prijímania úplatku, zločinu zneužívania právomoci verejného činiteľa a z prečinu ohrozenia dôvernej skutočnosti a vyhradenej skutočnosti.

Stíhajú ho v súvislosti s kauzou SIS. Pôvodné obvinenia v prípade zrušila Generálna prokuratúra SR. Exriaditeľa tajnej služby obvinili z toho, že on a bývalý námestník SIS Boris Beňa mali prijať úplatok od podnikateľa a konkurzného právnika Zoroslava Kollára. Konkurznému právnikovi súd schválil dohodu o vine a treste.

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Krimi

Dôležité udalosti