Záchranky čaká veľká zmena, pomoc by mala prísť rýchlejšie

Video televízie Markíza sa automaticky prehrá po krátkej reklame.

Pomoc by k vám mala prísť rýchlejšie. Štátne záchranky čaká veľká zmena. Vláda odklepla nový systém práce a vybavenia záchranárov. Takzvaný rendez-vous model funguje v okolitých krajinách už roky. Využívajú ho najmä vo veľkých mestách.

V Česku ho majú viac ako 30 rokov, na Slovensku je ešte len v procese. Záchranári po tzv. rendez-vous (RV) systéme volali už dlhšie. Potvrdil nám to sám šéf komory zdravotníckych záchranárov František Majerský.

„Čakáme na ňu, lebo táto zmena systému je naozaj dôležitá pre celý systém Záchrannej zdravotnej služby (ZZS). Efektívnosť toho systému sa nám uplatňuje len v krajských mestách. V regiónoch, kde sú hory, kopce a na vidieku tento systém nemá veľký význam,“ vysvetlil.

Prečítajte si tiež:

Takéto vozidlá by mali mať obe štátne záchranky. V Bratislave ich bude 21, v Košiciach deväť. Podľa ministerstva zdravotníctva by to mali byť plug-in hybridné vozidlá s pohonom 4x4, teda SUV, vany alebo kombi.

„Ide o stretávací režim, čo znamená, že posádka s lekárom nepracuje v ambulancii ZZS, v nejakej sanitke, ale v osobnom motorovom vozidle, ktoré je dostupnejšie pre pacientov, hlavne v tom kritickom stave. Bude tam pracovať lekár spolu so zdravotníckym záchranárom,“ objasnila riaditeľka Záchrannej zdravotnej služby Bratislava Dagmar Tomčanyová.

„Táto posádka je vysielaná k najkritickejším stavom alebo k pacientom, ku ktorým sa môže zavolať posádka Rýchlej zdravotnej pomoci (RZP). Po ošetrení pacienta, ak nie je dôležitá prítomnosť lekára, je pacient transportovaný na ďalšie doriešenie do nemocnice a lekár je tým pádom voľný v systéme a môže ďalej zachraňovať a pomáhať ďalším pacientom,“ doplnil Majerský s tým, že nový systém celý proces urýchlil.

Prečítajte si tiež:

„My sme urobili len špecifikáciu vozidla, má to byť osobné motorové vozidlo, a materiálno-technického vybavenia, ktoré má auto obsahovať,“ povedala Tomčanyová.

V aute bude mať posádka lieky, prístroje, transportnú techniku či prístroj na nepriamu masáž srdca.

„Nevýhody môžu byť tie, že posádky RV budú zneužívané. Mala by to byť najkvalitnejšia posádka v systéme, mali by byť vysielaní na najkritickejšie stavy v ZZS,“ dodal šéf komory záchranárov.

Prečítajte si tiež:

Hovorkyňa ministerstva zdravotníctva Petra Lániková informovala, že posádky rýchlej lekárskej pomoci typu RV, by mali začať fungovať najneskôr od októbra 2025.

Viac sa dozviete v priloženej reportáži vyššie.

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Zdravotníctvo

Dôležité udalosti