Aj na Slovensku sa kedysi volilo dva dni. Toto sú výhody a nevýhody takéhoto systému

Video televízie Markíza sa automaticky prehrá po krátkej reklame.

Česi volia dva dni. U nás sa od tejto tradície upustilo už dávno a Slovensko prešlo výlučne na volebné soboty. Úplne posledné dvojdňové hlasovanie sme mali v referende o vstupe Slovenska do Európskej únie presne pred 20 rokmi. Pozreli sme sa bližšie na to, aké má volebné „dvojdnie“ výhody, nevýhody a ako sa zabezpečuje nočná prestávka.

Parlamentné voľby 2002 boli aj u nás ešte dvojdňové. Úplne posledné hlasovanie, aké sme zažili rozložené na piatok a sobotu, bolo potom referendum o vstupe do EÚ v roku 2003. Zaujímavosťou je, že pri referende si mohla hlava štátu kedysi vyberať, či ho vypíše na jeden, alebo dva dni.

V Česku si dvojdňové hlasovanie pochvaľujú. Veľký nával býva práve v piatok popoludní po otvorení volebných miestností. Dvojdňové voľby si, okrem iného, vyžadujú zabezpečiť cez noc z piatka na sobotu.

Ako prvé sa pečatí volebnú urna. Jednoducho prelepia otvor špeciálnou páskou a členovia volebnej komisie sa na ňu podpisujú. Následne sa pečatia všetky možné vstupy do miestnosti, aby bolo jasné, že priestory počas noci nikto nenarušil.

Absolútne najdôležitejší nástroj na odštartovanie druhého volebného dňa je niečo dlhé a ostré, najlepšie nôž.

Kým v Česku neplánujú dvojdňové hlasovanie rušiť, u nás návrat k takémuto systému aktuálne nikto nepresadzuje. Stotožňuje sa s tým aj minister vnútra Roman Mikulec (OĽaNO), ktorý považuje jeden volebný deň za efektívnejší.

Viac sa dozviete v priloženej reportáži vyššie.

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Politika

Dôležité udalosti