Viaceré politické strany hovoria o spájaní. Jednotkou draftu bude Eduard Heger

Video televízie Markíza sa automaticky prehrá po krátkej reklame.

Spájanie ako motív predvolebnej kampane. Strany naprieč spektrom si už mesiace hľadajú k sebe cestu, aby vo voľbách neprepadol ani jeden hlas. Očakáva sa, že lavína sa môže dať do pohybu už budúci týždeň, keď parlament rozhodne o termíne volieb.

Hoci to s hľadaním termínu volieb vyzerá v parlamente nejednoznačne, prieskumy hovoria jasnou rečou - státisíce hlasov môžu po voľbách skončiť v koši. Politici preto už týždne hovoria o potrebe spájať sily.

A výnimkou nie je ani dosluhujúci premiér Eduard Heger (OĽaNO). „Aby sme tu vybudovali jednotu,“ podotkol pred pár dňami.

O spoločnej vízii hovorila napríklad predsedníčka strany Za ľudí Veronika Remišová. A politický navrátilec Mikuláš Dzurinda pri predstavovaní Modrej koalície dokonca spomenul „silnú spoločnú kandidátku“.

Prečítajte si tiež:

Trendu sa už chytil aj šéf národniarov Andrej Danko (SNS), ktorý si do opozičného bloku volá aj komunistov. „Je mojim snom, aby na Slovensku vyrástol tento slovenský opozičný blok,“ vyhlásil.

Draftová jednotka

Jednotkou predvolebného draftu je, zdá sa, úradujúci premiér. Eduard Heger je už jednou nohou na odchode z OĽaNO. Miesto na kandidátke mu ponúka KDH.

Ambíciou dosluhujúceho predsedu vlády je však zrejme zjednotiť viacero strán. Základom by mohli byť strany ako KDH, Za ľudí a odídenci z hnutia Obyčajných ľudí.

Prečítajte si tiež:

Paralelne sa pokúša spájať aj Mikuláš Dzurinda. Koalícia expremiéra má však zatiaľ len jednu stranu a žiadneho lídra. „Rozprávam sa s ľuďmi, ktorí sa dnes na Slovensku tešia najväčšej politickej popularite,“ prezradil.

Zdá sa, že spájaniu ale nefandia všetci - Sme rodina do parlamentu na poslednú chvíľu doniesla návrh, ktorý umožní jej lídrovi Borisovi Kollárovi vyhlásiť predčasné voľby už najbližšiu stredu 1.februára.

V praxi by to napríklad znamenalo to, že aj keby sa viaceré strany dohodli na jednej spoločnej kandidátke, nemôžu už zmeniť názov strany. 

Viac sa dozviete v priloženej reportáži vyššie.

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Politika

Dôležité udalosti