Obciam, ktoré šetrili energie, prišli obrovské pokuty za porušenie zmlúv

Video televízie Markíza sa automaticky prehrá po krátkej reklame.

Vysoké ceny energií ich donútili šetriť. Samosprávy s dobrým úmyslom vypínali verejné osvetlenie a sťahovali plynové kohútiky. Viaceré obce ale teraz zostali v šoku. Spolu s preplatkami dostali aj niekoľkotisícovú pokutu.

Obci Petrova Ves zdražel plyn minulý rok o 700 percent. A tak sa snažili niečo ušetriť. S vyúčtovacou faktúrou im ale prišla aj pokuta 4300 eur za to, že zazmluvnené množstvo plynu neodobrali.

Starosta Štefan Beňa hovorí, že by mu to nenapadlo ani vo sne. „V štáte sa vyhlasuje veľké šetrenie, lebo energetická kríza, človek sa snaží byť zodpovedný a nakoniec sa to vráti v postihu za sporenie,“ rozhorčil sa.

Prečítajte si tiež:

Starosta sa napokon s dodávateľom dohodol a pokutu platiť nebudú. „Konštruktívnou debatou sme prišli k tomu, že nám v konečnom dôsledku preplatok bol uhradený,“ povedal Beňa.

To ale nemusí byť pravidlo. Obce môžu mať rôzne zmluvné podmienky. Novoročné prekvapenie dostali aj na obecnom úrade v Uníne.

„Je to 10-tisíc alebo teda cez 10-tisíc eur za to, že sme "šetrili". Teraz komunikujeme s dodávateľom, či by sa dala táto pokuta nejakým spôsobom znížiť alebo úplne odpustiť,“ povedal starosta obce Jakub Vanek.

Takéto sankcie sú v rámci zmlúv s väčšími odberateľmi štandardné. Funguje to tak, že dodávateľ nakúpi napríklad elektrinu, no ak odberateľ neodoberie všetko dohodnuté množstvo, dodávateľovi táto elektrina ostane a môže mu vzniknúť strata.

Prečítajte si tiež:

„Nenazvala by som to pokutou za šetrenie, skôr ide o pokutu možno za neznalosť vlastných zmluvných podmienok, pretože takéto sankcie v energetike fungujú už dlhé roky,“ vysvetlila predsedníčka Združenia dodávateľov energií Jana Ambrošová.

Riaditeľ Združenia miest a obcí Slovenska (ZMOS) Michal Kaliňák hovorí, že tento spor víťaza nemá. „Pretože obce šetrili peniaze vďaka počasiu, predajca energie žiada, aby získali peniaze za túto energiu, ktorú pre obce zazmluvnil. Ale v tomto spore máme prehru a tou prehrou sú obecné pokladnice, ktoré to musia zaplatiť,“ dodal.

Zároveň je podľa neho otázne, či by táto situácia nemala byť súčasťou energetických kompenzácií. Očakáva, že podobá situácia môže nastať o rok v rovnakom čase.

Viac sa dozviete v priloženej reportáži vyššie.

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Inflácia

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.