Ministerstvo predstavilo plán, ako garantuje miesto v škôlke všetkým deťom od troch rokov

Video televízie Markíza sa automaticky prehrá po krátkej reklame.

Štát chce garantovať deťom od troch rokov, že ich zoberú do materskej školy. Rezort Jána Horeckého ukázal, ako si predstavuje právny nárok na takéto miesto. No ak sa pre dieťa nenájde, s kompenzáciou pre rodičov štát nepočíta. Budú musieť platiť súkromnú škôlku z vlastnej peňaženky.

Do Stupavy, kúsok od Bratislavy, sa vo veľkom sťahujú najmä mladé rodiny. Vybrala si ju aj Andrea s manželom a takmer trojročnou dcérou. Tento rok ich čaká boj o škôlku.

„Ktorým mamičkám som to hovorila, všetky mi vraveli, že silno vám držíme palce, lebo vraj tá šanca nie je taká vysoká,“ povedala.

Prečítajte si tiež:

V Stupave sú totiž štyri materské školy a na počet obyvateľov to zďaleka nestačí. Polovicu miest v škôlkach zaplnili päťročné deti.

„Ja si neviem predstaviť, že mi ju nezoberú od septembra. Kebyže ešte rok má zostať doma a my tú súkromnú škôlku budeme musieť ešte rok platiť. To je dvanásťkrát 500 eur, to je veľká pálka,“ dodala Andrea.

Takýto scenár je ale reálny. Štát chce garantovať miesto škôlkarom už o rok. Ak návrh prejde, dotkne sa aj Andreinej dcéry. Ako štvorročnú ju budú musieť prijať. V roku 2025 by sa mali do škôlok dostať už aj všetky trojročné deti. Samosprávy aj právnici upozorňujú na nášľapné míny. V škôlkach totiž stále chýbajú voľné miesta.

Prečítajte si tiež:

Právo na prijatie bude najskôr v spádovej škôlke. Ak je plná, hľadá sa v inej blízko bydliska. Ak tiež nemá miesto, na rade je vedľajšia obec – rozhoduje vzdialenosť aj spoje. Dieťa zoberú tam, kde majú voľné. Už to nie je škôlka, ktorú si vybral rodič. Môže sa stať, že ho okolnosti donútia zostať v súkromnej za školné. 

Podľa hovorcu Združenia miest a obcí slovenska (ZMOS) Michala Kaliňáka môžu byť samosprávy pod tlakom. „Ak sa rodičia rozhodnú zažalovať samosprávu, že si nesplnila povinnosť a nedokázala pre ich dieťa vytvoriť priestor v materskej škole,“ vysvetlil.

Prečítajte si tiež:

Rezort školstva sa problémov s kapacitou neobáva, budujú sa totiž miesta z eurofondov. Z Plánu obnovy sľubuje ďalších 12-tisíc. Okrem toho od tohto roka začína klesať populačná krivka škôlkarov.

„Predpokladá sa, že v roku 2024 pribudne do materských škôl približne 1 300 detí vo veku štyroch rokov. Počíta sa s okolo 82-percentným záujmom rodičov a podľa sledovania vývoja dobudovania kapacít, by to malo postačovať,“ uviedlo ministerstvo.

Otázne je, či stihnú termíny. Samosprávy budú návrh pripomienkovať a žiadať dlhší odklad garantovaných miest. Inak na budúci rok hrozí, že škôlky zaplnia len päťročné a štvorročné deti.

Viac sa dozviete v priloženej reportáži vyššie.

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Školstvo

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.