V noci môže byť do -15 stupňov, cez deň sa očakáva výrazné sneženie i vietor

V noci môže byť do -15 stupňov, cez deň sa očakáva výrazné sneženie i vietor
Zdroj: FOTO TASR - František Iván

V pondelok (30.1.) môže silnejšie zafúkať na horách, ako aj na juhozápade Slovenska. Výraznejšie sneženie očakávajú meteorológovia najmä na Kysuciach a Orave. Výstrahy vydali aj pred nočnými nízkymi teplotami až do mínus 15 stupňov Celzia a snehovými jazykmi. Na svojom webe o tom informuje Slovenský hydrometeorologický ústav (SHMÚ).

Výstraha prvého stupňa pred nízkymi teplotami platí od polnoci do pondelka 8:00 hod. Teplota môže klesnúť na mínus 15 stupňov Celzia v okresoch Liptovský Mikuláš, Poprad, Brezno, Spišská Nová Ves a Rožňava.

SHMÚ upozorňuje na potenciálne nebezpečenstvo pre zdravie a fyzické aktivity v exteriéroch. „Očakávaný mráz nie je v danej ročnej dobe a oblasti zriedkavý, ale môže spôsobiť poškodenie zdravia,“ uviedli meteorológovia.

Prečítajte si tiež:

Pozor aj na silný vietor

Výstraha prvého stupňa pred vetrom platí v okresoch Bratislava, Pezinok, Senec a na väčšine územia Trnavského kraja. Trvať má od 14:00 hod. až do utorka (31.1.). Vietor môže v nárazoch dosiahnuť rýchlosť 65 až 75 kilometrov za hodinu.

Vietor na horách v polohách približne nad 1500 metrov očakáva SHMÚ od 9:00 hod. v okresoch Brezno, Banská Bystrica, Martin, Ružomberok, Žilina, Námestovo, Dolný Kubín, Tvrdošín, Liptovský Mikuláš a Poprad.

Vietor môže v nárazoch dosiahnuť rýchlosť 110 až 135 kilometrov za hodinu. Predpokladaná rýchlosť vetra je v danej ročnej dobe a oblasti bežná, no predstavuje potenciálne nebezpečenstvo pre pešiu turistiku aj horolezectvo.

Prečítajte si tiež:

Snehová nádielka

Výraznejšie sneženie očakáva SHMÚ v okresoch Žilina, Kysucké Nové Mesto, Čadca, Dolný Kubín, Námestovo a Tvrdošín. Výstraha prvého stupňa tam trvá od 15:00 hod. až do utorka rána. Spadnúť môže desať až 15 centimetrov nového snehu.

Snehové jazyky a záveje môžu potrápiť celý Žilinský kraj, niekoľko okresov Trenčianskeho a Prešovského kraja a tiež okresy Banská Bystrica, Brezno. Výstraha prvého stupňa platí najmä pre horské priechody, a to od 16:00 hod. až do utorka večera.

Naďalej tiež platí pre okresy Michalovce a Trebišov bez Roňavy výstraha druhého stupňa pred povodňou.

Pozrite si aktuálnu predpoveď počasia na najbližšie dni:

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Počasie

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.