OBRAZOM: Slovenský fotograf zachytil vzácnu zelenú kométu. Takéto zábery sa mu podarili na Považí

Video televízie Markíza sa automaticky prehrá po krátkej reklame.

Zelená kométa, ktorú naposledy videli neandertálci, je vzácny úkaz. Okolo našej planéty prelietava raz za 50-tisíc rokov. Možnosť vidieť ju najintenzívnejšie máme práve v tieto dni, teda na konci januára a prelome mesiacov.

Kométu s oficiálnym názvom C/2022 E3 (ZTF) sa podarilo zachytiť aj slovenskému fotografovi Jozefovi Dovičinovi. Unikátne zábery vznikli na vrchu Lysica pri osade Rolincová a pri obci Bošáca neďaleko Nového Mesta nad Váhom.

Fotograf použil bežne dostupnú techniku. „Fotoaparát Canon 6d a vysoko svetelný teleobjektív Samyang 135 mm a extrémne svetelný širokouhlý objektív Sigma 35 mm,“ približuje.

Odfotiť kométy sa mu podarilo aj v minulosti a s nazbieraným materiálom má ďalšie plány. „Doteraz najkrajšia kométa, ktorú som fotil, bola Neowise v roku 2020 viditeľná voľným okom. Určite o nej spravím aj krátky film. Veľmi dobre pozorovateľná bola minulú zimu aj kométa Leonard,“ dodáva.

Zábery zelenej kométy od fotografa Jozefa Dovičina nájdete v priloženej galérii. O kométe sa viac dočítate aj v našom nedávnom článku.

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Zaujímavosti

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.