Domáce

Zomrel najstarší žijúci lekár na Slovensku Imrich Sečanský

Sviatok všetkých svätých
Zdroj: sirion.sk

Posledná rozlúčka s Imrichom Sečanským bude 14. decembra o 11:00 v bratislavskom krematóriu.

Vo veku 99 rokov zomrel v piatok 29. novembra v Bratislave najstarší žijúci lekár na Slovensku, dietológ a publicista Imrich Sečanský. Agentúru SITA informoval jeho syn Ivan Sečanský. Posledná rozlúčka so zosnulým bude 14. decembra o 11:00 v bratislavskom krematóriu.

Imrich Sečanský bol zakladateľom štátneho ústavu pre výživu ľudu, zakladateľom zdravotníckej školy pre diétne sestry, spoluzakladateľom prvej hotelovej školy v Piešťanoch a prvých diétnych jedální v Československu. V povojnovom období presadil v nemocniciach stravovanie podľa druhu a stupňa choroby a zasadil sa o vybudovanie spoločného stravovania v závodoch, úradoch a školách v celoslovenskom meradle.

Vydal historicky prvú knihu Diétne stravovanie. Bol nositeľom ocenení za vedeckú a publikačnú činnosť, za diela odborné i literatúry faktu. Ako lekár pracoval až do svojich 82 rokov. V tomto roku bol uvedený do Dvorany slávy Slovenskej lekárskej spoločnosti, podľa ktorej bol najstarším žijúcim lekárom na Slovensku.

Taktiež ho uviedli do Siene slávy Hotelovej školy Ľudovíta Wintera v Piešťanoch. Ocenený bol aj spoločnosťou Ferdinanda Martinenga, ktorá každoročne udeľuje cenu pre najslušnejšieho Bratislavčana.

BRATISLAVA/SITA

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.