Richard Sulík potvrdil, že SaS podporuje septembrový termín predčasných volieb

Video televízie Markíza sa automaticky prehrá po krátkej reklame.

Šéf SaS Richard Sulík vyvrátil tvrdenia, že liberáli nechcú predčasné voľby v septembri. Podľa Sulíka termín 30. september podporujú od začiatku a považujú to za kompromis medzi bývalými koaličnými partnermi. 

Nevylúčil, že SaS je pripravená rokovať aj o inom termíne, ale len s bývalými koaličnými partnermi. 

Sulík: September bol jediný spoločný kompromis

Sulík priblížil, že pred dvoma týždňami poverený premiér Eduard Heger hľadal novú väčšinu v parlamente na vytvorenie vlády. Podporu mu však nevyjadrili niektorí poslanci Sme rodina, ani poslanec OĽaNO György Gyimesi a váhavý postoj mal aj Igor Matovič. Sulík preto podľa svojich slov vyhlásil, že nová „76-tka“ nemá šancu vzniknúť a svoju podporu stiahli aj SaS-kári.

Následne začal Heger rokovať o zmene ústavy a termíne predčasných volieb. Septembrový termín bol podľa Sulíka jediný kompromisný termín. OĽaNO a Za ľudí boli jediné strany z bývalej koalície, ktoré mali problém so skorším termínom. 

„Bývalí koaliční partneri sme sa dohodli, že zmeníme ústavu a zajtra odhlasujeme termín predčasných volieb 30. september,“ potvrdil Sulík.

Šéf parlamentu Boris Kollár však v nedeľu (29. 1.) vyhlásil, že SaS trvala na septembrovom termíne volieb. Sulík to odmieta a zopakoval, že september podporili ako kompromis. Je však otvorený debate na pôdoryse bývalej koalície.

So Smerom, Hlasom a Republikou Sulík odmieta rokovať. Nie sú to podľa neho partneri, s ktorými chce diskutovať.

Prečítajte si tiež:

Hegerove slová ho prekvapili

Na celú situáciu reagoval aj Heger statusom, v ktorom napísal, že niektorí lídri robia cirkus. „Od víkendu dostávam množstvo otázok, či plánujem zorganizovať ďalšie stretnutie k termínu volieb. Určite nie! Na pôdoryse bývalej vládnej koalície sme sa dohodli na termíne predčasných volieb 30. september. Bol to kompromis, a jediný termín s možnosťou získania 90 hlasov,“ napísal Heger.

„Dať tomu ešte jednu šancu nie je cirkus. Prekvapuje ma, že toto Eduard Heger nazýva cirkusom,“ komentoval predseda SaS.

Sulík nepovažuje septembrový termín volieb za nezodpovedný voči štátnemu rozpočtu. Podľa neho ho úradníci na ministerstve financií pripravia včas a nová vláda ho buď prijme, alebo pôjdeme do rozpočtového provizória. 

Parlament bude o termíne predčasných volieb hlasovať v utorok 31. januára o 17.00 h. Prezidentka Zuzana Čaputová dala súčasnej koalícii čas do konca januára. Ak termín volieb neschvália, vymenuje úradnícku vládu.

Viac z tlačovej besedy SaS:

Viac sa dozviete v priloženej reportáži vyššie.

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Politika

Dôležité udalosti