Slovensko čaká historicky prvý klimatický zákon. Predstavíme vám jeho ciele

Video televízie Markíza sa automaticky prehrá po krátkej reklame.

Slovensko bude mať prvý klimatický zákon. Každému ministerstvu nastaví zelené ciele. Kontrolovať ich bude nová klimatická rada.

Mimovládky štát kritizujú, že nevyužíva dostatočne peniaze zo zelených fondov.

Green deal, alebo v preklade Európska zelená dohoda, je ambiciózny plán Eurokomisie na dosiahnutie takzvanej uhlíkovej neutrality.

Ľudovo povedané, Európa chce byť kontinent, ktorý vyrobí ročne len toľko emisií, koľko dokáže atmosféra pohltiť. A to postupne až do roku 2050.

Ministerstvo Jána Budaja (OĽANO) pripravilo prvý zákon, ktorý pretaví ciele Green dealu do slovenskej legislatívy.

Prečítajte si tiež:

Plnenie záväzkov

 „Je to implementácia viacerých záväzkov, ktoré má Slovenská republika,“ priblížil minister životného prostredia Budaj. Podotkol, že ide o náš prvý klimatický zákon v dejinách.

Štátny tajomník rezortu životného prostredia Michal Kiča povedal, že inšpiráciu čerpali v krajinách, ktoré majú v tejto oblasti bohatšie skúsenosti.

 „Sú to sektorové ciele pre dopravu, pre budovy, pre poľnohospodárstvo, pre využívanie pôdy,“ uviedol generálny riaditeľ sekcie zmeny klímy a ochrany ovzdušia Milan Zvara.

Klimatická rada

No a ministerstvo vymyslelo aj bič. Zákonom vytvorí radu pre klimatickú zodpovednosť, ktorá bude dohliadať na dodržiavanie klimatických cieľov. Navyše, verejnosť bude mať možnosť podať nový typ klimatickej žaloby.

 „Rovnako sa v návrhu zákona zavádza aj posudzovanie investícií, ktoré prúdia alebo by boli financované z verejných prostriedkov, v sume nad 5 miliónov eur z hľadiska ich dopadov na zmenu klímy,“ povedal Kiča.

Prečítajte si tiež:

Kritizované ciele

Po tom, čo faktúry za energie vystrelili do výšin, čelí Green deal ešte častejšie kritike, že zelené ciele sú nedosiahnuteľné.

Slovensko má napríklad výrazný modernizačný dlh v doprave. Na druhej strane väčšinu elektriny vyrábame z bezimisného jadra. Enviroexperti vidia problém v tom, že dostatočne nevyužívame peniaze zo zelených fondov.

„Slovensko má na to, aby transformáciu na uhlíkovo neutrálnu ekonomiku zvládlo, ale javí sa, akoby politici mali iné priority. Preto klimatický zákon tento náš potenciál pretaví do vymáhateľnej povinnosti a veríme, že tak aj do reality,“ povedala odborníčka na súlad s klimatickými smernicami Dana Mareková.

Minister dúfa, klimatické ciele sa zbavia prívlastku „platonické“. O zákone budú poslanci rokovať najskôr v marci.

Viac sa dozviete v priloženej reportáži vyššie.

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme životné prostredie

Dôležité udalosti