Zopár rád ako pomôcť deťom (i dospelým) vyrovnať sa so smrťou blízkeho

strataweb_jpg_bez_watermarku_1.jpg

Jednou z možností je zviera.

Strata niekoho blízkeho sa týka každého z nás. Dospelí sa so žiaľom vyrovnávajú po svojom, no oveľa ťažšie býva, ak smúti dieťa. Aj takúto bolesť však treba vedieť vyriešiť.

Simonka stratila mamu pred štyrmi rokmi, vzala jej ju choroba. Teraz sa o ňu a jej sestru starajú starí rodičia.

„Zo Simonky a Ninky vyrastajú dievčatá, ktoré si veria, ktoré spomínajú každý deň na milujúcu mamu," tvrdí stará mama Ľubica.

Pri veľkom žiali pomôže podpora blízkych a pochopenie toho, čo človek prežíva.

„V tých najťažších chvíľach mi pomáhalo robiť to, čo som mala rada. Takú tú činnosť, ja som mala vždycky sny a ja som si ich snažila plniť," hovorí Simonka.

Smútok zo straty blízkeho prežívajú deti podobne ako dospelí. V oboch prípadoch to zasiahne celú osobnosť.

„Ja osobne si myslím, že som to len kdesi zamuroval v sebe, akoby sa to do istej miery len potlačilo. My sme stratili dcéru v podstate počas 20 hodín," priznáva otec Erik.

Rodičom aj deťom by mohla napríklad pomôcť terapeutická rozprávková kniha. Každý sa v nej dokázal nájsť. Aj tí, ktorých sa podobný žiaľ bezprostredne netýka. No ak sa niekto v ich okolí s takýmto osudom stretne, treba vedieť, ako pomáhať.

Byť s tým človekom, stáť pri ňom, spýtať sa ho, čo je to, čo by malo byť pomáhajúce, niekedy sú to úplne praktické veci. Môžeme tomu druhému navariť alebo sa môžeme spýtať, či mu vyberieme deti zo školy," radí psychoterapeutka Katarína Maťová.

Úžasnými pomocníkmi, ktorí dokážu zdvihnúť náladu, sú rozhodne zvieratá. Tie dokážu poskytnúť bezpodmienečné prijatie, ktoré lieči.

BRATISLAVA/ TV Markíza

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme My ženy

Dôležité udalosti