Meteorológovia varujú, Slovensko v utorok potrápi sneh aj silný vietor

Meteorológovia varujú, Slovensko v utorok potrápi sneh aj silný vietor
Zdroj: TASR/František Iván

Slovensko môže miestami potrápiť v utorok (31. 1.) sneženie, vietor, snehové jazyky a záveje.

Vietor na horách v polohách približne nad 1400 metrov očakávajú meteorológovia počas celého dňa v okresoch Brezno, Banská Bystrica, Martin, Ružomberok, Žilina, Námestovo, Dolný Kubín, Tvrdošín, Turčianske Teplice, Liptovský Mikuláš a Poprad.

Slovenský hydrometeorologický ústav (SHMÚ) o tom informoval na svojom webe.

Víchrica

Vietor tu môže v nárazoch dosiahnuť rýchlosť 110 až 135 kilometrov za hodinu a/alebo priemernú rýchlosť 70 až 85 kilometrov za hodinu, teda až víchricu.

„Predpokladaná rýchlosť vetra je v danej ročnej dobe a oblasti bežná, no predstavuje potenciálne nebezpečenstvo pre pešiu turistiku aj horolezectvo," upozornil ústav.

Výstraha prvého stupňa pred vetrom platí v okresoch Bratislava, Pezinok, Senec a na väčšine územia Trnavského kraja. Trvať má do 11.00 h.

Vietor tu môže v nárazoch dosiahnuť rýchlosť 65 až 75 kilometrov za hodinu.

Prečítajte si tiež:

15 centimetrov snehu

Výraznejšie sneženie, pri ktorom spadne desať až 15 centimetrov nového snehu, očakávajú meteorológovia v okresoch Žilina, Kysucké Nové Mesto, Bytča, Čadca, Dolný Kubín, Námestovo a Tvrdošín.

Výstraha prvého stupňa potrvá v utorok do 8.00 h. Snehové jazyky a záveje môžu v utorok potrápiť celý Žilinský kraj a okresy Poprad, Kežmarok, Púchov, Prievidza, Považská Bystrica, Brezno a Banská Bystrica.

Výstraha prvého stupňa platí počas celého dňa, a to najmä pre horské priechody. „Tvorba snehových jazykov a závejov predstavuje potenciálne nebezpečenstvo pre dopravné aktivity," upozornil SHMÚ.

Sneh privítali aj iné časti Európy:

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Počasie

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.