Hrádza je v kritickom stave! Keď sa pretrhne, voda zaplaví aj obľúbený skanzen

hrozbaweb_jpg_bez_watermarku_1.jpg

Unikátne vodné dielo, ktoré pred 80 rokmi postavili na ochranu pred veľkou vodou, sa tak teraz stalo hrozbou.

Známy skanzen liptovskej dediny v Pribyline, ako aj samotnú obec, môže ohroziť prívalová voda. Hrádza, ktorá ju má zadržiavať je totiž v kritickom stave.

Hrádza je na potoku v známej Račkovej doline. Od Pribyliny je vzdialená viac ako štyri kilometre. Voda spod kamenných múrov vymýva podložie.

„Potápači pri svojom ponore vlastne zistili, že sú tam vytvorené kaverny. To sú tie špáry popod základy, kde výška tých špár je až do jedného metra a hĺbka je tri až štyri metre," vysvetlil starosta obce Milan Kohút.

Unikátne vodné dielo, ktoré pred 80 rokmi postavili obyvatelia Pribyliny na ochranu pred veľkou vodou, sa tak teraz stalo hrozbou. Keby sa naplnená hrádza pretrhla, napáchala by veľké škody. Vodná masa, ktorá by sa valila potokom, by sa rovnala až šesťnásobku 100-ročnej vody.

„Prílivová vlna by nám zaplavila autocamping, potom by to pokračovalo na múzeum liptovskej dediny, na oblasť troch vôd, na družstvo a spodnú časť obce, kde je základná škola," povedal Kohút.

Vodné dielo bývalý režim zoštátnil a doteraz patrí Lesom Slovenskej republiky. Na kritický stav hrádze upozorňuje obec už viac ako dva roky.

„V Račkovej doline nehospodárime, nemáme tam žiadne lesy, nie sme ani správcom vodného toku. Sme iba majiteľom vodnej stavby, čo je dôsledok neukončenej delimitácie z čias, keď boli ešte všetky lesy štátne," tvrdí hovorca lesov Vlastimil Rezek.

Lesy sa po tlaku vodohospodárov a obce predsa len pustia do opravy. Náklady na celkovú rekonštrukciu majú byť viac ako 1,1 - milióna eur.

„Pokiaľ nezoženieme prostriedky z európskej únie, urobíme iba nevyhnutnú opravu tejto hrádze," priznal Rezek.

Mali by tak urobiť do konca roka 2019. Starostovi obce Pribylina zostáva len veriť, že dovtedy hrádza vydrží.


PRIBYLINA/ TV Markíza

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Voda

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.