Aj keď to premiér vyhlásil ako hotovú vec, poplatkom u lekárov ešte definitívne neodzvonilo

Aj keď to premiér vyhlásil ako hotovú vec, poplatkom u lekárov ešte definitívne neodzvonilo
Zdroj: TASR – František Iván

V posledných týždňoch vyberalo nové poplatky stále viac lekárov. Dôvodom boli rastúce ceny energií a materiálov. Nakoniec sa však so štátom na dofinancovaní dohodli a tak by sa mohlo zdať, že problém je zažehnaný. Opak je však pravdou. S poplatkami sa pacienti pravdepodobne ešte stretnú.

Dohodli sme sa - znelo v piatok (27.1.) na tlačovom brífingu na ministerstve zdravotníctva. Po rokovaniach dosluhujúceho premiéra Eduarda Hegera (OĽaNO), ministra zdravotníctva Vladimíra Lengvarského (nom. OĽaNO) a viacerých zástupcov ambulantného sektora spoločne oznámili, že do zdravotníctva poputuje 283 miliónov eur.  

Eduard Heger zároveň oznámil ešte jednu pozitívnu správu. „Som rád, že tento krok prináša zároveň dohodu na tom, že nebudú zavedené poplatky a tým pádom budú mať občania naďalej garantovanú zdravotnú starostlivosť,“ vyhlásil. 

Prečítajte si tiež:

Nedorozumenie? 

Aj keď sa na tlačovom brífingu voči tomuto výroku nikto z prítomných neohradil, tak úplne s ním nesúhlasia. Prezident Asociácie súkromných lekárov (ASL) Marián Šóth tvrdí, že na ničom takom sa so štátom nedohodli.

„Pán premiér vyhlásil, čo vyhlásil. My sme na rokovaní otázku poplatkov neriešili. Riešili sme iba dofinancovanie,“ ozrejmil.

Obrátili sme sa preto na Úrad vlády. Hovorkyňa premiéra Ľubica Janíková nás však nasmerovala na ministerstvo zdravotníctva. To tvrdí, že ambulantní lekári v otázke poplatkov argumentovali tým, že nemajú dostatok peňazí. 

„Pre rezort zdravotníctva bolo kľúčové, aby zdravotníctvo disponovalo dostatočným množstvom finančných prostriedkov aj v ambulantnom sektore pre poskytovanie zdravotnej starostlivosti zakotvenej Ústavou SR, čo sa v uplynulých dňoch aj naplnilo,“ uviedli. 

Prečítajte si tiež:

Očakávajú preto, že „vzájomné dohody sa budú plniť a že lekári nebudú zavádzať poplatky pre pacientov“. 

Prezident ASL tvrdí, že aj keď sú ministrovi zdravotníctva vďační, že našiel aspoň takýto obnos peňazí, nestačí to. Analytici totiž vyrátali, že na zabezpečenie riadneho chodu ambulancií bude potrebná suma 320 miliónov eur.

„Hovoríme o nedostatočnom dofinancovaní, o veľkom kompromise ambulantných poskytovateľov v prospech pacientov, že príjmu tých 283 miliónov. Oproti vyrátanej potrebe tam ale chýba zhruba 40 miliónov,“ vysvetlil Šóth.

Prečítajte si tiež:

Poplatkom ešte neodzvonilo

Takmer 40-miliónový rozdiel tak podľa Mariána Šótha bude musieť niekto doplatiť. V opačnom prípade sa situácia bude len zhoršovať. Nevylúčil preto, že sa pacienti s poplatkami u lekárov ešte stretnú.

„My tie poplatky nepýtame preto, aby sme sa obohacovali, ale aby sme zachovali dostupnú zdravotnú starostlivosť,“ dodal.

To, že sa ambulancie zatvárať nebudú ani to, že si nejaký lekár nevypýta poplatok nevie nateraz garantovať ani Zväz ambulantných poskytovateľov (ZAP). 

„Už dnes vieme o niektorých ambulanciách, ktoré napriek deklarovanému navýšeniu, sú takým spôsobom podfinancované, že zmluvy s poisťovňami nepodpíšu. Rozhodli sa, že zostanú nezmluvnými,“ oznámila výkonná riaditeľka ZAP Naďa Trenčanská Bedušová s tým, že zatiaľ nevedia, koľko takých ambulancií bude.

Prečítajte si tiež:

Kľúčové rokovania

Ako to nakoniec dopadne závisí od rokovaní so zdravotnými poisťovňami. Zmluvy s nimi väčšine lekárom skončili v utorok 31.januára. V ten deň sa za jedným stolom stretli zástupcovia všetkých strán. Jedno rokovanie však pravdepodobne stačiť nebude. 

„Musíme doladiť všetky detaily. Nemôžeme v mene našich členov podpísať zmluvy, ktoré s nimi nemáme riadne odkomunikované. Až po objasnení otázok, ktoré máme, sa rozhodneme, či ich podpíšeme,“ objasnila Trenčanská.

Ak by ambulancie zmluvy so zdravotnými poisťovňami nepodpísali, môže sa zopakovať situácia spred roka, keď lekári síce nemali podpísané nové zmluvy, no fungovali na tzv. verejný prísľub.

„Pripúšťame takúto alternatívu,“ uzavrela riaditeľka ZAP.

Poplatkom u lekárov sme sa venovali aj v Televíznych novinách. Pozrite si reportáž:

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Zdravotníctvo

Dôležité udalosti