Poslanci schválili definitívny termín predčasných volieb. Budú 30. septembra

Video televízie Markíza sa automaticky prehrá po krátkej reklame.

Plénum Národnej rady SR rozhodlo o termíne predčasných volieb. Poslanci mali na výber medzi troma termínmi: májovým, júnovým a septembrovým. 

Zdroj: TVNOVINY.sk

Májový termín nebol schválený. Hlasovalo zaň 75 poslancov. Rovnaký počet hlasov mal aj návrh na júnový termín. Dostatočnú podporu mal iba septembrový termín. Za 30. september hlasovalo 92 zákonodarcov.

Poslanci tak splnili ultimátum prezidentky Zuzany Čaputovej. Tá dala súčasnej vláde čas do konca januára na dohodu o predčasných voľbách. Ak by sa to poslancom nepodarilo, vymenovala by úradnícku vládu.

Prečítajte si tiež:

Opozícia je nespokojná

Na aktuálnu situáciu reagoval aj predseda Smeru Robert Fico, ktorý navrhol májový termín predčasných volieb.

„Máme to tu. Je to realita. Je to na zápis do Guinessovej knihy rekordov. Vláda padla pre neschopnosť 15. decembra a bude vládnuť do 30. septembra. Budeme tu mať vládu, ktorá je z hľadiska odvolania neodvolateľná. Nemôže sa voči nej vyvodzovať zodpovednosť,“ vyhlásil Fico.

Poslanec Igor Matovič vyhlásil, že dúfa, že sa dohodne s Borisom Kollárom a Veronikou Remišovou a budú naďalej udržiavať dobrý vzťah a spoločne budú rokovať o návrhoch, ktoré budú predkladať. Odmieta Ficove slová, že za odhlasovaním septembrového termínu je korupcia.

Richard Raši zo strany Hlas hovorí, že septembrový termín volieb je neskorý. Dodal, že tak ako chaoticky vládla súčasná koalícia doteraz, rovnako chaoticky budú vládnuť aj naďalej.

Kollár: Opozícia robí iba cirkus a nechce predčasné voľby

Podľa šéfa SaS Richarda Sulíka september nie je tak neskoro, pretože počas letných prázdnin nebude zasadať ani vláda ani parlament. Dodal, že je dôležité, že prešiel návrh, na ktorom sa dohodla bývalá koalícia.

„Prekvapuje ma správanie opozície. Veď oni by mali chcieť predčasné voľby a nakoniec sa tu prepracovali k ‚trucpodniku‘, že keď nebolo úplne tak, ako si to oni želali, tak že voľby ani nechcú. Tu môžete vidieť, aké ťažké je rokovať s takýmito partnermi,“ vyhlásil Sulík.

Predseda parlamentu a hnutia Sme rodina Boris Kollár vyhlásil, že dodržali to, čo sľúbili. „Za nás bol najlepší skorší termín, ale vedeli sme, že dohoda bude zrejme len na septembrovom. Všetci poslanci hnutia Sme rodina hlasovali aj za májový, aj za júnový a aj za septembrový termín,“ priblížil Kollár.

„Mrzí ma to farizejstvo zo strany opozície. Na jednej strane robí mexické vlny s referendom, potom ovácie s májovým termínom, s júnovým termínom a klamú vlastných voličov. Keď raz niekto chce predčasné voľby v májovom termíne a nenájde sa dosť hlasov, tak by mal hlasovať za septembrový termín. Keď to nie je po nich, tak nech je tu úradnícka vláda? Opozícia robí iba cirkus a predčasné voľby vôbec nechceli,“ povedal šéf parlamentu.

Je rád, že „cirkus“ skončil. 

Šéfka Za ľudí Veronika Remišová uviedla, že predčasné voľby rozhodnú o osude Slovenska. „Predčasné voľby Slovensku nikdy nič dobré nepriniesli, ale po povalení vlády SaS, Smerom, Hlasom a extrémistami a po odmietnutí SaS podporiť novú vládu, je to, žiaľ, jediná schodná cesta,“ dodala Remišová.

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Politika

Dôležité udalosti