Ambulancie podpísali zmluvy so zdravotnými poisťovňami. Avšak len na mesiac

Ambulancie podpísali zmluvy so zdravotnými poisťovňami. Avšak len na mesiac
Ilustračná snímka - vyšetrenie v ambulancii Zdroj: TASR - Radovan Stoklasa

Zdravotné poisťovne a ambulantní lekári podpísali nové zmluvy. Zatiaľ však len na jeden mesiac. Zdravotná starostlivosť vo februári tak zatiaľ ohrozená nie je. Čo bude ďalej ukážu najbližšie týždne.

Zástupcovia ambulantného sektora a zdravotných poisťovní (ZP) sa v piatok (31.1.) stretli za jedným rokovacím stolom, aby sa dohodli na znení nových zmlúv. Stretnutie trvalo do neskorých nočných hodín. Keďže v ten istý deň končila platnosť starých zmlúv, vo vzduchu visela otázka, či budú od 1. februára lekári zazmluvnení, alebo nie.

Výkonná riaditeľka Zväzu ambulantných poskytovateľov (ZAP) Naďa Trenčanská Bedušová oznámila, že nakoniec sa neskoro v noci na niečom predsa len dohodli. 

Prečítajte si tiež:

„Dohodli sme sa na podpise dodatkov na jeden mesiac. Ide však o dodatky v základnom návrhu, práve preto sme sa rozhodli podpísať ich len na mesiac. V tak krátkom čase totiž nebolo možné preniesť do nich jednotlivé odbornosti, ktoré je nevyhnutné do zmlúv zakomponovať,“ objasnila. 

Rokovania tak budú pokračovať celý február. Trenčanská ozrejmila, že zmluvy podpísali aspoň na jeden mesiac kvôli pacientom, aby sa nestalo, že lekári budú celý mesiac nezmluvní. Znamenalo by to totiž, že by si pacienti museli vyšetrenia hradiť v plnej výške. 

„Naši členovia sa rozhodli, že s ohľadom na pacienta prijmeme na mesiac tie dodatky, ktoré nám boli ponúknuté. To, čo nám poisťovne vedeli dať okamžite,“ doplnila riaditeľka ZAP.

Hovorkyňa štátnej Všeobecnej zdravotnej poisťovne Eva Peterová ubezpečila, že pre ich poistencov sa od 1. februára 2023 nič nemení. „Pacientom bude i naďalej poskytnutá a hradená ambulantná zdravotná starostlivosť za podmienok ako doteraz. VšZP zostáva s ambulanciami v zmluvnom vzťahu,“ uviedla.

Prečítajte si tiež:

Podľa súkromnej ZP Dôvera boli rokovania náročné. „S niektorými združeniami (ZAP, Zdravita) boli zmluvy dohodnuté len na najbližší mesiac s tým, že počas tohto obdobia budeme pokračovať v rokovania na finálnej dohode pre rok 2023,“ oznámil hovorca Matej Štepianský. Poistenci Dôvery tak majú nateraz tiež zabezpečenú úhradu ambulantnej zdravotnej.

Posledná tretia - súkromná zdravotná poisťovňa Union tvrdí, že u nich nejde o šibeničný termín. Ich pacienti sa tak vôbec nemajú čoho obávať. „Union ZP má aktuálne platné zmluvy s ambulantnými združeniami do 31.marca a s niektorými ambulantnými lekármi aj dlhšie,“ uviedla hovorkyňa Kristína Baluchová s tým, že rokovaní sa samozrejme zúčastňujú.

Posledný možný deň

Poisťovniam a ambulanciám na rokovania veľa času nezostalo. Len v piatok totiž dosluhujúci premiér Eduard Heger (OĽaNO) spolu s ministrom zdravotníctva Vladimírom Lengvarským (nom. OĽaNO) oznámili, že do zdravotníctva poputuje 283 miliónov eur

Podľa výpočtov by vďaka týmto peniazom malo ísť ambulanciám o 20 percent viac ako minulý rok. Toto navýšenie by mali zahŕňať už aj spomínané februárové zmluvy. „Poisťovne sa nám zaviazali, že bude dodržaná podmienka toho medziročného 20-percentného nárastu,“ povedala Trenčanská. 

Prečítajte si tiež:

„Keď si spriemerujete celý minulý rok, tak by to malo byť tak, že lekár tento rok dostane o 20 percent viac ako vlani. Ale ako to nakoniec bude vyzerať v konkrétnych číslach, to teraz nevieme, pretože nevieme koľko výkonov lekár urobí,“ vysvetlila s tým, že na dohodu s poisťovňami majú teraz celý február.

„Veríme, že do konca februára budeme mať nejakú zhodu a budeme vedieť podpísať trvalé zmluvy až do konca roka,“ uzavrela riaditeľka ZAP.

Pozrite si reportáž k téme, ktorú sme odvysielali 30. januára 2023:

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Zdravotníctvo

Dôležité udalosti