Piataci sa opäť vyhnú celoštátnym testom, vinníkom je aj tentoraz pandémia. Gröhling krok kritizuje

Video televízie Markíza sa automaticky prehrá po krátkej reklame.

Piataci si môžu vydýchnuť. Tento rok nebudú písať celoštátne testy z matematiky a slovenského jazyka.

Televízii Markíza to potvrdil minister školstva Ján Horecký, ktorý už podpísal rozhodnutie.

Nie je to prvýkrát, čo sa dôležité písomky zrušili. Tak ako pred troma rokmi, aj teraz za to sčasti môže pandémia Covidu 19.

Veľkú časť strávili doma

V jednej chvíli riešia všetci piataci úlohy z matematiky a slovenského jazyka. Je to spätná väzba pre školy ako pripravení prišli na druhý stupeň. 

Testy nie sú na známky, no deti sa chystajú týždne. Tentoraz nemusia. Minister školstva nám potvrdil, že testovanie 17. mája vyškrtol z kalendára.

Zverejnili už aj oficiálne rozhodnutie, je vraj za tým niekoľko dôvodov. Napríklad aj pandémia.

„Testovanie 5 by bolo realizované na ročníku, ktorý má za sebou dva roky covidu a väčšiu časť bol na dištančnom, takže tie výsledky by neboli porovnateľné,“ vysvetlil Horecký.

Chystajú sa ďalšie zmeny

Ján Horecký hovorí tiež o príprave na veľkú reformu, ktorá sa dotkne aj testov. Školy budú potrebovať energiu, aby sa na nové osnovy a tri cykly nachystali.

„Nechceme v ťažkých časoch, keď sú skúšaní po covide, vojnou a energetickou krízou, neefektívne míňať energiu ľudí na testovanie, ktoré už do tej šnúry testovania nepasuje,“ povedal minister.

 „My sme doteraz s kolegami pripravovali zadania a úlohy, už sme začali na tom pracovať. Na druhej strane sa teším, že to odbúra pri deťoch stres, väčšiu námahu nebudú musieť na to vynaložiť,“ uviedla riaditeľka školy.

Pri deviatakoch bez zmeny

Branislav Gröhling (SaS) rozhodnutiu nerozumie. Práve bývalý šéf rezortu ako prvý zrušil testovanie piatakov v roku 2021 počas pandémie, keď boli školy zatvorené. Vtedy to podľa neho malo opodstatnenie.

„Ale teraz by sme mali opätovne to naštartovať a overovať vedomosti, aby sme školám vedeli pomôcť. To sú také výstrely, tu zruším testovanie piatakov, tam zavediem hodinu telesnej výchovy, to je úplný nezmysel bez konceptu,“ kritizoval Gröhling.

„Keď budeme robiť testovanie na testovanie, tak z toho tie deti nezmúdrejú a chceme, aby učitelia využili sily na konštruktívne kroky smerom dopredu,“ uviedol minister Horecký.

Piataci z Hlohovca pri otázke, či by sa zrušeniu testov potešili, pôsobili zaskočene. Niektorým odľahlo, iní tvrdia, že aj tak všetko vedia.

Možno sa teraz deviataci opýtajú a čo bude s naším testovaním? V tomto prípade žiadna zmena. Testy zo slovenčiny a matematiky si napíšu 22.marca. 

Viac sa dozviete v priloženej reportáži vyššie.

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Školstvo

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.