Český historik našiel dokument, ktorý má potvrdzovať spoluprácu Jána Budaja s ŠtB

Video televízie Markíza sa automaticky prehrá po krátkej reklame.

Český historik objavil dokument, ktorý má potvrdzovať spoluprácu lídra Nežnej revolúcie a súčasného ministra životného prostredia Jána Budaja s ŠtB. Informuje o tom denník SME. Budaj podľa dokumentu donášal informácie na svojich kamarátov.

„Podpísaný Ján Budaj prehlasujem, že o veciach, ktoré sa mi stanú známe v súvislosti s protištátnou činnosťou Tomáša Petřivého a Gabriela Levického zachovám prísnu mlčanlivosť,“ píše sa v dokumente.

To, že bol Budaj vedený v spisoch ŠtB, je známe od 90.tych rokov. Dokumenty o jeho činnosti sa však stratili. Teraz ich našiel historik Prokop Tomek v archíve v Olomouci. 

Budaj nepriznal, že donášal na kamarátov. Pamätá si len podpis o zachovaní mlčanlivosti.

Prečítajte si tiež:

ŠtB ho vnímala ako neseriózneho

ŠtB vnímala Budaja ako neseriózneho spolupracovníka. Spoluprácu s ním ukončila. Skonštatoval to Ústav pamäti národa (ÚPN). Z dokumentov, ktoré má ÚPN k dispozícii, podľa neho vyplýva, že v plnom rozsahu neinformoval o získaných poznatkoch a bez vedomia sa angažoval pri organizovaní nelegálnych kultúrnych podujatí.

S cieľom odstránenia nedostatkov mali preto u neho organizovať príslušné opatrenia. „ŠtB teda už v priebehu roku 1980 spolupracovníka vnímala ako neseriózneho a nasledujúci rok spoluprácu ukončila,“ uviedol ÚPN.

Dvanásta správa Zboru národnej bezpečnosti (ZNB) mala Budaja podľa ústavu evidovať ako tajného spolupracovníka od júna 1979 do októbra 1981. „Z registratúrnych záznamov (korešpondencie útvaru) vyplýva, že XII. správa ZNB odstúpila na nadriadený útvar do Prahy len dva agentúrne záznamy, oba v marci 1981,“ doplnil.

Prečítajte si tiež:

ÚPN priblížil, že Budaja od júla 1982 rozpracovávala XII. správa ZNB v signálnom zväzku s krycím menom John. Od novembra 1986 ho mala evidovať aj ako nepriateľskú osobu.

Matovič čaká vysvetlenie

Líder hnutia OĽaNO Igor Matovič čaká, že sa šéf Ján Budaj k informáciám o jeho spolupráci s ŠtB vyjadrí. Podčiarkol, že k situácii by sa mal postaviť čelom. „Nech sa postaví pred novinárov,“ uviedol Matovič. „Ak to bude vyzerať pravdivo, podľa toho sa k tomu postavím aj ja,“ dodal.

Na otázku, či Budaja medializovaný dokument o spolupráci nediskvalifikuje z postu ministra reagoval, že bude závisieť od jeho vysvetlenia. Matovič dodal, že si informácie nemá ako preveriť, preto treba veriť aj Ústavu pamäti národa.

Fico žiada Budajov odchod

Líder opozičného Smeru-SD Robert Fico vyzval prezidentku Zuzanu Čaputovú, aby našla riešenie a dostala Jána Budaja z vedenia Ministerstva životného prostredia. Podotkol, že „eštébák“ nemôže byť v žiadnej vláde, ani v tej dočasne poverenej.

Prečítajte si tiež:

„Toto je obrovská hanba,“ vyhlásil Fico. Budaj sa podľa neho zaradil do najhlbšej špiny, aká existovala v bývalom režime. Nájdenie dokumentov nepovažuje za prekvapenie.

„Podpísal, že bude donášať na tzv. nepriateľov štátu,“ skonštatoval s tým, že otázna je aj Budajova úloha pri novembrových udalostiach. „Jeden z najväčších demokratických 'tlčhubov' je usvedčený z najväčšieho zločinu, aký mohol spáchať,“ vyhlásil Fico.

Ozrejmil, že opozícia aktuálne nemá možnosť podať návrh na Budajovo odvolanie v Národnej rade, keďže vláda stratila ešte v decembri dôveru. Preto sa obracia na prezidentku, aby si sadla s dočasne povereným premiérom Eduardom Hegerom a lídrom OĽANO Igorom Matovičom, nech nájdu riešenie.

Pozrite si archívnu reportáž o Štátnej bezpečnosti (16. 10. 2020:)

Viac sa dozviete v priloženej reportáži vyššie.

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Politika

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.