Ivan Mikloš sa možno stane ministrom financií. Nie však slovenským

Ivan Mikloš
Ivan Mikloš Zdroj: TASR

Podľa Mikuláša Dzrurindu má Ivan Mikloš na dosah aj ďalšiu funkciu.

Ivan Mikloš to má namierené na ministerstvo financií. Peter Kažimír sa ale o svoje kreslo nemusí báť. Kedysi druhý najmocnejší muž SDKÚ by mal na ministerskú stoličku zasadnúť na Ukrajine. Tým sa ale počet jeho funkcií nemusí skončiť, Mikloš má údajne na stole aj ďalšiu lákavú ponuku.

Ivan Mikloš je podľa ukrajinských médií horúcim kandidátom. To že má našliapnuté na ministerstvo financií už počul aj jeho bývalý stranícky šéf Mikuláš Dzurinda. O Miklošovom povýšení mu mal povedať priamo ukrajinský prezident Petro Porošenko.

„Áno, tak aj pre mňa to bola šupa," prezradil Mikuláš Dzurinda.

Podľa Mikuláša Dzrurindu má Ivan Mikloš na dosah aj ďalšiu funkciu. „Hneď som bol konfrontovaný s návrhom, že by pán Mikloš, ak si dobre pamätám od pána prezidenta bol nie len ministrom financií, ale aj podpredsedom vlády, takže áno, zvažujú to obidve strany," doplnil Dzurinda.

Mikloš sa k ponuke zatiaľ nevyjadril. Podľa odborníka na Ukrajinu sú ale jeho šance relatívne vysoké. Všetko bude závisieť od toho, akým spôsobom sa bude meniť ťažko skúšaná Jaceňukova vláda. „Hovoríme o troch scenároch vlády a v dvoch týchto scenároch má šancu," povedal analytik Alexander Duleba.

Ukrajina už má s cudzincami na ministerstvách skúsenosti a podľa Dulebu to v Miklošovom prípade nemusí byť prekážka, práve naopak. „Tí cudzinci jednoducho nie sú spojení s miestnymi oligarchami a najväčším problémom ukrajinskej politiky je oligarchizácia, to znamená, že každá strana má svojho mecenáša," doplnil Duleba.

Mikloša ale v prípade úspechu čakajú na Ukrajine tvrdé ekonomické reformy. Skúsenosti s nimi už má z druhej Dzurindovej vlády.

Mikloša ako ukrajinského ministra financií si ale nevie predstaviť smerácky poslanec Ľuboš Blaha. Bývalú dvojku SDKÚ kritizuje za uťahovanie opaskov. „Pre Ukrajinu to bude naozaj morová rana a po občianskej vojne teraz Ivan Mikloš, to si naozaj ani Ukrajina nezaslúži," povedal Ľuboš Blaha.

Viac v reportáži Lukáša Zuzelku


BRATISLAVA/TV Markíza

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Vojna na Ukrajine

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.